Alapítványba szervezik ki a Fudan magyarországi egyetemét is

  • narancs.hu
  • 2021. április 28.

Belpol

Ez az alapítvány kapja majd meg a kampuszhoz kapcsolódó épületet és infrastruktúrát. De úgy tűnik, részben az egyetem fenntartását is költségvetési forrásokból is finanszíroznák.

Vagyonkezelő alapítványt hoz létre a kormány a Fudan Hungary Egyetem fenntartására. Többek között ez derült ki a kormány és a Fudan Egyetem megállapodásából, melyet Szél Bernadett egy Facebook-posztban részletezett.

Eszerint ez az alapítvány kapja majd meg kezelésbe a kínai egyetemnek felajánlott 26 hektárnyi területet, az azon felépülő kampuszt és minden ahhoz kapcsolódó épületet és infrastruktúrát is.

Mindezt mint ismert, a kínaiaktól felvett hitelből finanszírozza majd a magyar költségvetés, vagyis közpénzből épül, de az magántulajdonba kerül. A kormány jelenlegi, előzetes becslései szerint 550 milliárd forintos beruházásból épül majd fel a Fudan magyarországi kampusza, amit egy tollvonással a hazai legtöbb egyetemehez hasonlóan alapítványi tulajdonba adnak.

Szél szerint a szerződésből az is kiolvasható, hogy részben az egyetem fenntartását is költségvetési forrásokból finanszíroznák, emellett gyűjtenének rá pénzt cégektől, szervezetektől, magánszemélyektől is. A képviselő kiemeli,

"a megállapodás egyetlen szóval se mondja ki, hogy az egyetem működését a kínai fél finanszírozná".

Sőt, a szerződésben a kormány azt is vállalta, hogy a kampusz közelében egy modern sportlétesítményt és egy ötezer fős konferenciaközpontot is felépít, amit az egyetem majd ingyen használhat.

(Facebook/Szél Bernadett)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.