Válaszoltak Vidnyánszkynak az SZFE diákjai

Belpol

Vidnyánszky Attila szerint "nagyon komoly nemzetközi háttérhatalom és hálózat szervezkedik” ellene kuratóriumi elnöki kinevezése kapcsán, sőt bizonyos személyek az egyetem hallgatóit is befolyásolják. Az SZFE diákjai visszautasítják a rendező vádjait.

"El kell kezdeni tárgyalni, egyeztetni. Nem az a szándék, hogy elpusztítsuk, ami van. Építkezni szeretnénk. Úgy néz ki, hogy a kormány biztosít a kapacitás-bővítésre megfelelő fedezetet, azaz plusz osztályok indulhatnak és komolyan megkezdjük egy új campus megtervezését, mert méltatlan, ahogy az oktatás zajlik" – mondta Vidnyánszky Attila a Színház-és Filmművészeti Egyetem (SZFE) modellváltása apropóján a Kossuth Rádióban csütörtökön.

Az egyetemet fenntartó kuratórium elnöke úgy nyilatkozott, bár tudta, hogy az átalakítás nem fog egyszerűen menni, sokan fognak tiltakozni és lesznek támadások, de "ilyen szintű gyűlöletre, nyílt fenyegetésre" nem számított. "Nem hittem, hogy idáig jut a szakma" – jegyezte meg.

Vidnyánszky a kinevezése körüli visszhangról úgy fogalmazott, kettős mércét alkalmaznak és szégyellhetik magukat azok, akik a művészi szabadságot tűzik zászlajukra, naponta "papolnak arról", hogy függetlenségük sérül az átalakítással és tüntetéseket szerveznek. Visszaemlékezése szerint hasonló felháborodást tapasztalt “ugyanezektől”, amikor 2002-ben a Nemzeti Színház jelenlegi épülete megépült, vagy amikor tíz évvel később pályázott a Nemzeti Színház vezetéséért.

Vidnyánszky Attila

Fotó: MTI

"Nagyon komoly nemzetközi háttérhatalom és hálózat szervezkedik, egy liberális kör” – emelte ki Vidnyászky Attila. Ám, hogy kire, kikre gondolhatott, miféle háttérhatalomra, és hogy az vajon megegyezik-e a kormánykommunikáció által emlegetett háttérhatalommal, nem tudni, mondhatni, rejtély. Ezért is kerestük Vidnyánszkyt a Magyar Teátrumi Társaságon keresztül; kíváncsiak voltunk, kifejtené-e bővebben, kik vagy mik szervezkednek ellene, de cikkünk megjelenéséig nem sikerült elérnünk.

Ám a Nemzeti igazgatója a háttérhatalom és bizonyos liberális kör emlegetésén túl ki is emelt egy-egy személyt, akik szerinte főszereplői az SZFE ügyében szerinte ellene folyó kommunikációnak. Jordán Tamásról azt mondta, hogy az életben is mindig azt a szerepet játssza, amit rá osztanak, de hogy épp mi ez a szerep és ki osztotta rá, azt nem fejtette ki. Nála sokkal veszélyesebb a meglátása szerint Ascher Tamás, aki Vidnyánszky szerint “a diákokat hergeli".

"Semmilyen hergelésről nincs szó" – ezt az SZFE Hallgatói Önkormányzata (HÖK) közölte lapunk megkeresésére pénteken. A HÖK elnöke a Magyar Narancsnak úgy fogalmazott, az erőltetett tempójú, szakmai párbeszédtől mentes alapítványi átalakítással szembeni ellenállást a kezdetek óta a hallgatók maguk szervezik és igyekeznek azt tematizálni, hallgatói fórumok és egyéb belső egyeztetések segítségével.

"Visszautasítunk minden olyan vádat, ami az egyetemünk szabadságáért való küzdelem mögé politikai vagy háttérhatalmi szándékokat vizionál. Senki sem hergel minket, önállóan akciózó és gondolkodó hallgatók vagyunk, sokféle világnézettel" – mondta Csernai Mihály.

Kiemelte, bíznak a tanáraikban, de az oktatók részéről semmilyen nyomásgyakorlás nem történik. "Természetesen beszélgetünk velük a témáról, sokunkat foglalkoztat az egész helyzet. De befolyásolásról nincs és nem is volt szó soha. Aktív viták zajlanak a hallgatóság körében a témában, de ezek a viták belső körben zajlanak, semmilyen fajta »bujtogatásról« nincs szó" – tette hozzá a HÖK elnöke.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.