Előbb csak az óráit nem tartotta meg, végül felmondott a soproni pedagógus

  • narancs.hu
  • 2022. december 9.

Belpol

„Nem legitimálhattam a Belügyminisztérium döntését a maradásommal.”

Hegyi Norbert 24 évig tanított, mielőtt szerdán otthagyta a magyar közoktatást. Amikor a Belügyminisztérium múlt héten bejelentette nyolc fővárosi pedagógus kirúgását, a soproni tanár előbb úgy döntött, szolidaritása és tiltakozása jeléül határozatlan ideig nem tartja meg az óráit, végül maga adta be a felmondását. A hvg.hu-nak adott interjújában elmondta, a karinthys tanátrok kírúgása volt az a pont, amikor világossá vált számára, hogy nem maradhat tovább csöndben, ezért egyedül kezdett határozatlan idejű polgári engedetlenségbe.

Mint elmondta, az iskola igazgatója megértette és elfogadta a döntését, kollégái kérdésére pedig, hogy jól meggondolta-e a dolgot azt felelte: „nincs más lehetőségem, mert az írott törvény nem egyeztethető össze a belső, erkölcsi meggyőződésemmel”. Hozzátette, bár nem ismerte a kirúgott tanárokat, akkor is így cselekedett volna, ha a saját tantestületéből küldek volna el ilyen méltatlanul valakit.

„Egyszerűen nem legitimálhattam a Belügyminisztérium döntését a maradásommal.”

Kiállásával azt remélte, mások is követik majd a példáját, ugyanakkor hangsúlyozta, senkit nem akart hasonló döntésre kényszeríteni. A magányos akció utáni felmondással kapcsolatban Hegyi Norbert úgy fogalmazott, bár sokan támogatták, „elkezdtem azt érezni, hogy az egyéni akcióm sarokba szoríthatja a kollégáimat és még inkább a feletteseimet. Nem akartam bűnbak lenni.”

„Mire kedden megkaptam a saját figyelmeztető levelemet a tankerülettől, világossá vált, hogy ha végigviszem ezt, az ugyan nagyobbat szólna, de mivel egyedül vagyok, az lehet az ára, hogy a morális dilemmát másokra terhelem rá: vagy engem rúgnak ki, vagy ők távoznak, kizárólag miattam” – válaszolt a soproni pedagógus arra kérdésre, miért nem várta meg elbocsátását.

Hegyi Norbert 2018 óta dolgozott a Lackner Kristóf Általános Iskolában, ahol a nyelvtan és az irodalom mellett nem szakos tanárként tanított éneket, drámát és etikát is. Idén egy hatodikos osztálynak volt az osztályfőnöke, diákjaitól és a kollégáitól is könnyek között búcsúzott. Mint elmondta:

„Szerettem őket tanítani, de azt éreztem, hogy ha csak olvassuk A walesi bárdokat, és közben a tetteim nincsenek összhangban azzal, amiről ez a mű szól, akkor azt üzenem, hogy a szó csak írott malaszt és semmi több.

Szerintem nemcsak olvasással, de példamutatással is lehet tanítani, én most az utóbbit tettem.”

Hozzátette, egy ideig még bejár az iskolába, hogy segítse a távozása utáni átmenetet: elmondja a helyettesítőknek, hogy hol jártak az anyagban, hogyan kellene folytani, sőt, már az osztálya új osztályfőnökével és a szülőkkel is egyeztetett, akiktől egyébként csak pozitív visszajelzéseket kapott. Hegyi Norbert az interjúban arról is beszámolt, hogy volt olyan kollégája, aki csak miatta ment fekete ruhában az iskolába a felmondása után.

(Címlapképünk illusztráció)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?