Idén még nagyobb hiány várható kollégiumi helyekből

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 24.

Belpol

A vidéki városokban 43 százalékkal nőtt a felvettek száma.

A jelenlegi 56 ezer kollégiumi férőhelyből mindössze 14 ezer van Budapesten, az albérletek pedig jobbára megfizethetetlenek a diákoknak, írja az RTL.

A Telex összefoglalója szerint probléma nem új keletű, már a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) 2017-es kutatása is azt mutatta, hogy a kollégiumokba országosan 130-140 százalékos volt a túljelentkezés, és nagyjából 10 ezer új kapacitásra lenne szükség Budapesten ahhoz, hogy kicsit javuljon a helyzet. A tervezett Diákváros projektről, a Nagyvásártelep területén építendő kollégiumi beruházásról viszont semmi hír.

 A HÖOK szerint az idén a tavalyinál nagyobb lesz a túljelentkezés az egyetemi kollégiumokba, mivel

  • az albérletárak jelentősen elszálltak az elmúlt öt évben;
  • egyre kevesebben tudnak megfizetni egy átlagos lakást;
  • idén 28 százalékkal több hallgatót vettek fel a felsőoktatásba.

A vidéki egyetemeken eddig elégedettebbek voltak a hallgatók, kisebb volt a túljelentkezés is. Idén azonban ez megváltozhat, mivel a hallgatói létszám főleg a vidéki egyetemeken ugrott meg: 43 százalékkal nőtt a felvettek száma.

Az uniós szinten is kedvező feltételekkel felvehető diákhitel segíthet a tanulóknak, azonban sokan nem szeretnének szabad felhasználású diákhitelt felvenni a lakhatásuk finanszírozására, ha nem sikerül a kollégium. A HÖOK szerint a kollégiumi pontrendszernél sok kérdésben az intézmények döntenek, jellemzően a szociális háttér a mérvadó a bejutásánál, csak utána veszik figyelembe a tanulmányi eredményeket és a közéleti teljesítményt, vagyis

előnyt élveznek azok a hallgatók, akiknél a családi bevétel kevesebb.

A fővárosban az átlagos havi albérleti díjak meghaladják a 200 ezer forintot, erre rakódnak rá a közüzemi számlák és a kaució is, amely most 2-3 havi bérleti díjnak felel meg. A Duna House (DH) saját adatai alapján jelezte, a fővárosban idén júliusban a havi bérleti díj átlagosan már a 225 ezer forintot is meghaladhatja. Garzonlakást 150-170 ezer forintért, két hálószobásat 250-350 ezer, három hálószobásat pedig átlagosan 350-500 ezer forintos bérleti díjért lehet kivenni havonta a főváros frekventált területein.

A diákok lakhatási helyzete már öt éve se volt jobb:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.