Jön Karácsony első nagy meccse? Egy hét múlva BKV-sztrájkot hirdethetnek

Belpol

A negyedik eredménytelen bértárgyalás után elfogyott a BKV szakszervezeteinek türelme, kollektív munkaügyi vitát, azaz sztrájkot kezdeményeznek.

A BKV szerdán sem adott elfogadható bérajánlatot a BKV szakszervezeteivel folytatott tárgyaláson, ezért az érdekvédelmi szervezetek kollektív munkaügyi vitát kezdeményeznek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, egy hét múlva bejelenthetik, mikor és hány napra hirdetnek munkabeszüntetést - értesült szakszervezeti forrásokból a Narancs.hu.

A sztrájk időpontját nem szükségszerűen kell egy hét múlva bejelenteni, tárgyalhatnak e nélkül is tovább a béremelésről, de ez a leghamarabbi időpont, amikor meghirdethetik a sztrájkot, és annak menetrendjét.

Karácsony Gergely és Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója a metróban

Karácsony Gergely és Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója a metróban

Fotó: MTI/Mónus Márton

A BKV dolgozói ragaszkodnak a 15 százalékos emeléshez a bérek és a cafeteria vonatkozásában, ezzel szemben a közlekedési vállalat változatlanul 6+2 százalékot ajánl. Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke a Narancs.hu-nak azt mondta, "nem várhatnak tovább", semmi jelét nem látták, hogy a BKV hajlandó lenne 8 százalék feletti béremelést adni. Mint fogalmazott, nem tehetnek mást, mert a szakképzett dolgozók elvándorlását máshogy nem lehet megállítani, csak jobb bérekkel, béren kívüli juttatásokkal.

A sztrájk indításában egységes a három reprezentatív BKV-s szakszervezet, és azoknak valamennyi tagja, a kollektív munkaügyi vita kezdeményezésért a VTDSZSZ mellett aláírta az Egységes Közlekedési Dolgozók Szakszervezete, a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége is. Ez azt jelenti, a BKV valamennyi szolgáltatási területét érintő sztrájk következhet, ha nem lesz megállapodás.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.