Kamunak látszik a hiányzó Palkovics-publikációkat megmagyarázó minisztériumi nyilatkozat

  • narancs.hu
  • 2019. április 2.

Belpol

Nincs benne köszönet.

A Magyar Narancs februárban írta meg, hogy az Akadémia kivéreztetését levezénylő Palkovics László úgy kapott 800 ezres fizetést az MTA-tól, hogy közben nem publikált, holott ez a feladat a szerződésében is benne volt.

Palkovics minisztériuma, az ITM úgy magyarázta a dolgot, hogy Palkovics kutatási tevékenysége miniszterként "csak szakmai tanácsadásra terjedhet ki", valamint „Palkovics László nem tartja elfogadhatónak azt az egyébként bevett gyakorlatot, hogy olyan publikációkon tüntesse fel a nevét szerzőként, amelyeknek csak az előkészítésében vagy koordinálásában vett részt.“

Viszont ha egy kutató részt vesz egy kutatás koordinálásában, előkészítésében, akkor a publikáció egyik erre szolgáló részében (Aknowledgements) a szerzők ezt név szerint megköszönik a tudományos etika szabályai szerint — erre most Kozák Eszter, az MTA TTK dolgozója hívta fel a figyelmet a 444.hu-n.

Palkovics csúnyán néz

Palkovics csúnyán néz

Fotó: MTI/Mohai Balázs

Kozák egyenként átnézte a SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Kutatólaboratóriumának évenkénti összes publikációját, ami 2016 és 2018 között 193 publikációt jelent, beleértve könyveket és konferenciákat is. Kozák azt kereste, hogy a kutatók hányszor mondanak köszönetet Palkovics Lászlónak, aki a minisztérium szerint koordinálással vagy tanácsadással segített kutatásokat.

A válasz: egyszer sem.

Kozák szerint két eset lehetséges: vagy a publikációkat jegyző kutatók követtek el etikai vétséget azzal, hogy valamiért nem köszönték meg Palkovics segítő munkáját, vagy a miniszter a vizsgált években egyetlen kutatáshoz sem járult hozzá.

"Akadémiai dolgozóként úgy gondolom, a jelen helyzetben rendkívül fontos ennek az ügynek a tisztázása. Rossz hírét kelti az MTA-nak, és táplálja a kutatóhálózat nem kellően hatékony működését érintő vádakat az, ha egy semmilyen tudományos eredményt fel nem mutató "kutató munkatársat" az akadémiai kutatóhálózat nem képes kivetni magából, márpedig itt valószínűleg ez történt. Nem utolsósorban Palkovics László elhúzódó tudós karrierje rendkívül megalázó a SZTAKI és más akadémiai kutatóintézetek azon munkatársaival szemben, akik ténylegesen kutatómunkát végeznek, és rangos folyóiratokban publikálnak, az esetek nagy részében jelentősen kevesebb fizetésért“ — írja Kozák.

A kutatót nem hagyja nyugodni, hogy az egész botrányos történetnek  „végül semmiféle következménye nem lett, sem az Akadémián belül, sem a nagyobb nyilvánosság előtt, úgy látszik.“

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.