A Fidesz jubileumi, 30. kongressszusán újabb 2 évre választott elnököt, és ahogy 2021 novemberében, úgy most is a hivatalban lévő pártelnök, Orbán Viktor volt az egyetlen jelölt a pozícióra. Így újraválasztása nem volt kérdés, csak az, hány százalékos támogatottsággal kapja meg az irányítás jogát. Kósa Lajost 1145, Kubatov Gábort 1158, Gál Kingát 1150, Németh Szilárdot pedig 1121 szavazattal választották a Fidesz alelnökévé.
A Fidesz és a KDNP szövetsége a magyar történelem és az Európai Unió legsikeresebb politikai konstrukciója
– állapította meg a kongresszust nyitó beszédében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, aki a kormánykoalíció feladatát a "keresztény civilizáció és a nemzeti szuverenitás védelmében" határozta meg, méghozzá Szent István-i alapokon. Az őt követő felszólaló, Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke sem fukarkodott a dicséretekkel, és azt mondta, “a nemzetpolitika kopernikuszi fordulatát hajtotta végre az Orbán-kormány” – írja összefoglalójában a hvg.hu.
“Számvetéssel” kezdte beszédét Kövér László fideszes házelnök, akinek eszébe jutott, hogy majd azt javasolja, 5 percig csak némán hallgassák a csendet, vagy énekeljenek egy “P. Mobil nótát”, de végül ezek helyett mégis beszédet mondott. Ebben előkerült, hogy “az ukránokat vágóhídra küldik”, miközben “a brüsszeli föderalaisták és útonállók” sem pihennek, a hazai ellenzék pedig "Káin nyomdokában járó Marx-ként" viselkedik, az Egyesült Államok pedig "egy Andropov-imitátort küldött ide".
Viszont Kövér szerint Magyarország sikeres, “hamarosan egy új, felfelé ívelő időszak veheti kezdetét.” Azt is mondta, hogy a Soros-család "szellemi-lelki kényszerzubbonyba próbálja kötni az emberiséget, de Kövér szerint
ez nem a Soros Alexek országa, hanem a kurucok, Nemecsek Ernők és Wittner Máriák hazája."
“Geri és Feri régóta pajtikák és mindkettő alkalmatlan” – ezt már a következő felszólaló, Kubatov Gábor Fradi-vezér és Fidesz-pártigazgató állapította meg Karácsony Gergely főpolgármesterről és Gyurcsány Ferenc DK-elnökről. Végül a városvezetést bíráló beszédét azzal zárta: "Nincs Karácsony Gyurcsány nélkül".
Az ellenzék pártjai közül a "baloldal csődörpártjáról", a Demokratikus Koalícióról beszélt a legtöbbet a következő felszólaló, Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető. Szerinte a Gyurcsány-házaspár "külföldi milliárdosok pénzéből akart itthon kormányra kerülni". "Mi viszont megvédjük hazánk szuverenitását, ez alaptörvényi garanciát is kap" – tette hozzá a politikus, utalva a készülő fideszes “szuverenitási törvénycsomagra”, amelynek benyújtása azonban egyelőre késik.
Egy viccesnek szánt közjátékkal kezdte beszédét Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője, amikor rövid néma csendet tartott, mondván: felsorolja a brüsszeli bürokraták sikereit. Ezután pedig az ellenzéki pártok brüsszeli politikáját bírálta, továbbá megígérte, hogy bár Brüsszel a “gyermekvédelmi” törvény feladását szeretné elérni, a kormány ehelyett éppen, hogy annak szigorítására készül.
Az elnökre és az alelnökökre szóló szavazatok leadására nyitva hagyott szünet délután fél egy körül lezárult, amíg pedig a küldöttek által az urnákba bedobott voksokat számolják, újabb beszédek – miniszterek, polgármesterek felszólalásai – következnek. A szavazási szünet után elsőként Varga Mihály pénzügyminiszter beszélt arról, hogy 2010 óta
utat építettünk a munka világához, utat találtunk a növekedéshez”.
Varga bejelentette, hogy jövő évtől mindenkinek, alanyi jogon jár majd az ingyenes állampapír-számla. Arról is beszélt, hogy Brüsszel visszatartja a Magyarországnak járó uniós forrásokat, és nem ad pénzt a határvédelemre, pedig az százmilliárdokba kerül. Varga beszéde után levetítettek egy – a hvg.hu szerint amúgy minden elemében demagóg –, a "genderpropagandáról" szóló kisfilmet.
Ezután Gál Kinga, a párt alelnöke és EP-képviselője szólalt fel, és arról beszélt:
a keletről rég elüldözött marxista gondolatok most nyugaton találtak táptalajt, a genderpropaganda egyre erőszakosabb",
ennek szolgálatába állt Brüsszel, ahonnan politikai zsarolás érkezik a "gyermekvédelmi" törény visszavonására.
Utána Nagy István agrárminiszter következett, aki kijelentette: “magyar gazdák nélkül nincs magyar vidék, nem kerülne étel a magyar emberek asztalára”.
Márpedig – tette hozzá bölcsen – “enni kell.”
Később Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes az illegális migráció veszélyeiről szónokolt, és arról is beszélt, hogy Magyarország már a világ 20 legbiztonságosabb országa között van, miközben egyre többet költ az állam rendészeti területre. Azzal búcsúzott, Magyarország nem lesz bevándorlóország".
A következő felszólaló Ferencz Orsolya űrügyi biztos volt, akit az egyik lehetséges főpolgármester-jelöltként is emlegetnek a Fideszben. Élesen bírálta Karácsony Gergelyt a többiektől már hallott paneleken – Brüsszel, baloldal, genderpropaganda – túl. Farkas Éva Erzsébet Makó, Farkas Ciprián Sopron és Balaicz Zoltán Zalaegerszeg polgármestere főként városaik kormányzati támogatással elért fejlődéséről beszéltek.
A Fidesz alelnöke, Kósa Lajos pedig azt mondta, a ‘80-as években is nagyobb biztonság volt, mint most, de itt nem elsősorban a magyar közállapotokra gondolt, hanem olyan külső tényezőkre, mint a “woke-invázió”, a különböző válságokra és gazdasági nehézségek, a migráció. Szerinte – és erről meg is szavaztatta a közönséget, amely egyetértett vele –,
200 év múlva nem lesz Európai Unió, de Magyarország igen.
A következő felszólaló, Németh Szilárd Fidesz-alelnök és rezsibiztos arról beszélt, hogy az energiaügyekhez Brüsszelnek semmi köze, úgyhogy inkább ne szóljon bele, ne akarja eltörölni a rezsicsökkentést, merthogy ez utóbbi kormányzati vívmány biztosítja szerinte a családok szuverenitását.
Jövőre az EP-választáson “jó eséllyel jobbra fordul” Európa – mondta a következő szónok, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki szerint ehhez az kell, hogy minél kevesebb “idegenlégióst” szavazzanak be a magyarok az EP-be. Idegenlégiósok alatt ellenzéki pártok politikusait értette.
A zöldenergia fontosságáról már Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára beszélt. Őt Dömötör Csaba államtitkár követte, aki az ellenzékre utalva arról beszélt, hogy
Magyarország "nem ügynököknek való vidék".
Talán a legnagyobb tapsot kapta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki szeret "izgalmas időkben" élni, persze csak mértékkel. Úgy vélte, "az európai politikai elit többsége elveszítette a józan eszét", mert azt hiszi, a fegyverszállítás vezet a békéhez, nem szívesen látja, ha egy férfi egy nő kezét fogja, vagy nincs kiírva a határra, hogy "willkommen". Szerinte Brüsszel nem tud annyi pénzt adni, hogy beengedje Magyarország a "genderpropagandát", és a migránsokat.
Végül délután, jóval 15 óra után, az elnök- és alelnökválasztás eredményének ismertetését követően – amely Orbán Viktor pártelnök újabb kétéves ciklusát jelenti a Fidesz élén – következett a fő szónok, aki nekiment az ellenzéknek és a "főmacher bábjátékosnak", Soros Györgynek, továbbá ilyesmiket mondott:
- "A kormányban és bennem is van még szufla bőven, menet közben nem cserélünk lovat"
- "Sikerült elérni a kitűzött kormányzati célokat, pedig voltak nehéz kormányzati éveink"
- "Az uniót nem elhagyni, hanem megváltoztatni kell"
- "Brüsszel pénzügyi zsarolási kísérletei zátonyra futottak", de azt a "pár eurót még be kell hajtani" rajtuk
- "A mi zöldpolitikánk nem ideológiai, és nem pártalapon áll"
- "A mi kormányunk nindzsa-kormány, úgy tervezzük, hogy a bevetés után az ellenségeink maradnak a földön"
A Fidesz a Hungexpón tartja 30. kongresszusát, ahová az újságírókat ugyan még beengedik, de
arra a szervezők gondosan ügyelnek, hogy elzárják a sajtót a tanácskozás résztvevőitől,
az újságírók ne járkálhassanak közöttük, így a közszereplő vendégektől, politikusoktól még véletlenül se kérdezhessenek semmit bent a helyszínen.