Hosszú húsvéti interjút adott Erdő Péter, esztergom-budapesti érsek a Válaszonline-nak.
A beszélgetésben több vallási és egyháztörténeti kérdés is szóba kerül, de időnként felmerülnek benne közéleti témák (mondjuk a katolikus egyház molesztálási botrányairól éppen egy szó sem esik), amelyekből az derül ki, hogy Erdő Péter ha nem is nagyon hangosan, de finoman, mégis látványosan több ponton elhatárolódik az Orbán-rendszer ideológiájának több pontjától is.
Elsőre nem tűnik élesnek a különvélemény, épp ezért az interjúból kiemeltük azt a pár pontot, ami a visszafogottság ellenére mégis határozottan mást képvisel, mint a NER. Például a kultúrák konfliktusában teljesen mást mond, mint Orbán, aki kibékíthetetlennek, és fenyegetőnek látja az iszlám és Európa viszonyát.
A keresztény Európa
„Lehet-e egy országot, egy kontinenst kereszténynek nevezni? A kulturális hagyományok és az építészet okán persze lehet, de mégiscsak fontosabb az emberek személyi meggyőződése. Azt a kérdést tehát érdemes megvizsgálni, hogy akik érkeznek, mit gondolnak a világról. Ez azonban korántsem olyan egyszerű.”
Fehér és keresztény
„A fehérséget azért nem nagyon hangsúlyoznám katolikusként – elég elmenni Budapesten a Szent István Bazilikába, ahol egy nagyon kedves ghánai testvérünk tartja az angol misét minden vasárnap. Budapesten tizenhat nyelven van mise. A kereszténység pedig nem lehet negatív fogalom. Nem azt mondja meg, mi nem vagyok. Krisztushoz tartozást jelent. Aki elfogadta őt messiásnak, azokat kezdték el kereszténynek nevezni – mások. Mégpedig Antiókhiában, a mai Törökország területén, közvetlenül a szír határ mellett. Hogy pontosak legyünk.”
Magyar és keresztény
„Csak mert valaki magyarnak születik, még nem lesz rögtön keresztény is.”
Kultúrák konfliktusa
„A franciáknak nagy tapasztalatai vannak a bevándorlással, ők pedig elmondták: kár lenne hagyni, hogy ilyen kategóriákkal, mint „kereszténység” és „iszlám”, emberek csoportjait utólagos izgatással fordítsák szembe egymással. A kultúrák konfliktusa lehet, hogy előrejelzés – ám az is lehet, hogy szándék! Az pedig egészen biztos, hogy nem lehet célunk a kultúrákat konfliktusba hozni egymással. Épp ellenkezőleg.”
MTA
„A tudomány azonban egy; a tudományos kutatásnak pedig szabadnak kell lennie. Nem azért, mert én mondom, vagy mert valaki ezt követeli, hanem a dolog természeténél fogva nem működik másként."