Letiltották a Debreceni Egyetemen egy vegyészprofesszor akkugyáras előadását

  • narancs.hu
  • 2023. április 6.

Belpol

A TTK dékánja azzal érvelt, hogy az egyetem nem ad teret aktuálpolitikai kérdések megvitatásának. 

"Magyarország akkumulátor nagyhatalom lesz! Megéri?" címmel tartott volna intézeti szemináriumot a Debreceni Egyetemen Fábián István vegyészprofesszor, az intézmény volt rektora április 11-én, de Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) dékánja megtiltotta az esemény megrendezését – írja a Debreciner.hu.

Kun Ferenc a lap által ismertetett, Várnagy Katalinnak, a Kémiai Intézet igazgatójának címzett április 4-i levelében azt írta,

az egyetem "az intézmény hatályos Működési Rendje alapján nem ad helyet a területén aktuálpolitikai kérdések megvitatásának,

erre sem az egyetem szakmai fórumai, sem infrastruktúrája nem használható” – írta. Kun ez alapján nem engedélyezi az előadás intézeti szemináriumként való meghirdetését és egyetemi rendezvényként való megtartását, az intézet igazgatóját pedig arra kérte, hogy ha szeretnék megvitatni az akkumulátorgyártás témáját, azt az egyetem területén kívül, ne egyetemi eseményként tartsák meg.

Fábián István a dékáni tiltásra a lap beszámolója szerint egy körlevélben reagált, amelyet a Kémiai Intézet munkatársainak küldtek ki, a tartalmát pedig a dékánnal is megosztotta. Ebben azt írta, mély megdöbbenéssel és felháborodással értesült "a letűnt idők keserű hangulatát és gyakorlatát idéző döntésről, amit a dékán az előadásom tartalmának ismerete nélkül hozott meg"

A volt rektor emellett a leghatározottabban visszautasítja, hogy az előadása politikai tartalmú lett volna, ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a társadalmi és politikai viták során minden oldalról előfordul a szakmaiatlanság és a félrevezetés, ezért a szakterülethez értő értelmiség kiemelt kötelessége, hogy a helyzetet szakmai szempontok alapján értékelje, és tájékoztassa a közvéleményt, ám a dékán döntése ezt megakadályozza.

Fábián István azt is megjegyezte, hogy ugyanezzel a címmel már tartott egy előadást március 24-én a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság ülésén is. 

A dékán döntése miatt debreceni előadását viszont végül az egyetem helyett az MTA DAB-székházban (Debreceni Akadémiai Bizottság) tartják meg az eredeti időpontban, április 11-én 14 órától.

A Debreciner.hu hozzáteszi, bár Kun Ferenc dékán azzal érvelt, hogy az egyetem nem ad teret aktuálpolitikai kérdések megvitatásának, ehhez képest március 2-án Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tartott ott előadást "A háború és a szankciók hatása a gazdasági folyamatokra" címmel. 

A Debrecenbe tervezett kínai CATL által felépítendő akumulátorgyár komoly vitákat és tiltakozásokat váltott ki az utóbbi időben a városban, cikkeink a gyárról itt olvashatók

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.