Majdnem felére csökkent a magántanulók száma a kormány tavalyi törvénymódosítása óta

  • narancs.hu
  • 2020. október 19.

Belpol

Miután elvette a kormány az engedélyezést az iskolaigazgatóktól.

Tavaly egy egyszerű törvénymódosítás alkalmával megszüntette a kormány a magántanulói státuszt, helyette pedig „egyéni munkarend” igénylésére adott lehetőséget. Bár ezzel lényegében ugyanúgy mentesülni lehet a kötelező tanórai részvétel alól, csak sokkal szigorúbb feltételekkel.

Akkor úgy fogalmaztak, hogy „össztársadalmi érdek, hogy a gyerekek iskolába járjanak és végzettséget szerezzenek”.

A változtatás eredményeként az Oktatási Hivatal a Népszava megkeresésére arról tájékoztatott, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a 2020/2021-es tanévben – október 16-ai adatok szerint – összesen 5214 tanuló rendelkezett egyéni munkarenddel, míg a 2019/2020-as tanévben 9545 gyermek tanult magántanulói státuszban vagy egyéni munkarendben. Vagyis mint az látszik, 45,4 százalékos csökkenés következett be egy év alatt.

Az egyéni munkarend bevezetéséről szóló törvény 2019. szeptember 1-jén lépett hatályba. Onnantól csak az Oktatási Hivatal dönthet a kérelmekről, míg korábban a magántanulói jogviszonyt az iskolaigazgató engedélyezhette. Szigorodott az eljárás abban a tekintetben is, hogy a kérelmeket csak az adott tanév első napját megelőző június 15-ig lehet benyújtani, év közben nem, illetve csak rendkívül kivételes esetekben. És nincs lehetőség arra sem, hogy egyéni munkarend keretében az OH csak bizonyos tanórák alól adjon felmentést.

Mint ahogy a lap is emlékeztet, a korábbi évek adataiból jól látszik, hogy a magántanulók száma egyre nőtt, ami szakmai és érdekvédelmi szervezetek szerint a hazai oktatás rendszerszintű válságára hívta fel a figyelmet. Sokan ugyanis ekképp próbálták meg kimenekíteni gyerekeiket a köznevelésből. A kormány ezt igyekezett adminisztratív eszközökkel megszüntetni, tovább csökkentve az iskolák szakmai önállóságát.

(Népszava)

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.