Megtelt a Kossuth tér is, a Parlament előtt folytatódik a tanárokért a tüntetés

  • narancs.hu
  • 2022. október 5.

Belpol

A reggeli élőlánc csak bemelegítés volt ahhoz képest, amennyien a Margit híd elfoglalásában és az azt követő demonstráción részt vettek.

A szerdai hídfoglaló tüntetést követően a Margit hídról a Kossuth térre vették az irányt a demonstrálók. Fél héttől szépen gyűlt a Parlament előtt a tömeg. Tudósítóink, Ambrus Vilmos és Fazekas Zsuzsanna elmondása szerint már ekkor megtelt a tér közepe. Voltak, akik csak erre a tüntetésre érkeztek, sok családot láttak munkatársaink, és sokkal több volt a felnőtt is, mint eddig a mai nap során a hasonló eseményeken.

 
Fotó: Fazekas Zsuzsanna

A Balassi Bálint és az Alkotmány utca felől is csak araszolva lehetett haladni a tér felé, volt, ahol végig szólt a dudaszó, és menet közben azt skandálták, hogy "mocskos Fidesz", de elénekelték a Pál utcai fiúk musical Mi vagyunk a Grund című dalát is, ami a diáktüntetések állandó slágere lett.

A Kossuth tér környékén is annyian voltak, hogy lelassult az adatátvitel. Többen felmásztak a Kossuth-emlékműre.

 
Fotó: Fazekas Zsuzsanna

A tüntetés elején Törley Katalin arról beszélt, hogy

az arrogáns hatalommal küzdünk évek óta. Az oktatási rendszer összeomlott és maga alá temetett tanárt, diákot."

Két követelést fogalmazott meg: a tanárok sztrájkjogának helyreállítását és az azonnali béremelést. "Azért vagyunk itt, hogy szolidaritásra szólítsunk mindenkit"

 
Fotó: Sióréti Gábor

Noár, az esemény egyik szervezője közölte, gyűjtést szerveznek a tanároknak, a téren az önkénteseknél lehet adakozni, és bankkártyával is lehet fizetni.

Törley beszéde után koncertekkel folytatódott az esemény. Az este során fellép a Kiscsillag, a Péterfy Bori & Love Band, a Funktasztikus, a Mered, Szakács Gergő, Nági & Betti, Agócs Márton, a Damara és Molnár Áron is, de azt nem tudni, milyen sorrendben.

 
Fotó: Sióréti Gábor

 
Fotó: Sióréti Gábor

 
Fotó: Fazekas Zsuzsanna

Megtelt a Kossuth tér, szinte mozogni is alig lehetett. A hvg.hu információi szerint nem állt meg a metró a parlamentnél.

Innentől kezdve senki nem mondhatja, hogy nem vagyunk többségben, olyan sokan vagyunk. Egyre többen azt akarják, hogy adjuk fel, de nem fogjuk feladni,

mert remény a hídfoglalás, a sztrájk, a polgári engedetlenség, együtt mi vagyunk a remény" – mondta az egyik felszólaló. "Nem vagyok hajlandó csendben maradni. Többen vannak azok, akik változást akarnak. Most."

Beszéde után zúgott a téren a "szabad ország, szabad oktatás". 

Ezt követően Glonczi László  roma jogvédő aktivista szólalt fel, ő kapta idén a TASZ Szabad-díját.

A sztrájk alapvető jog. Egy takarító többet keres, mint egy pedagógus. Tanítani akarunk, de nem mindegy, hogyan. A legkisebb faluba is olyan pedagógus kell, akit hagynak szabadon tanítani.

A pedagógusok azok, akik értelmet adnak a gyerekeinknek, el a kezekkel a pedagógusoktól, álljanak le a tanárok elbocsátásaval." Érdemi béremelést és az alkotmány által biztosított véleménynyilvánítást követelt.

Noár két beszéd között bemondta: 30 ezren vagyunk!"

A Szülői Hang csoport képviselője azt mondta, azért nem kockásban jött, hanem feketében, mert gyászolja a megélhetési gondok elől a multi világába menekülő tanárokat.

Pilcz Olivér, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója szerint több mint 40 ezren vannak a Kossuth téren. Köszönetet mondott a diákoknak, és azt mondta, sajnálja, de megérti, hogy nem akarnak tanárnak menni. Szerinte

a kormány megsérti a diákok tanuláshoz való jogát.

 
Fotó: Sióréti Gábor 

"Tíz éven belül a tanárok jelentős része nyugdíjba megy, és ha nem lesz változás, a leendő szülőknek kell felkészülni a feladatra" – mondta. "Ha pedig nincs tanár, nincs orvos, nincs mérnök, nincs tudomány" – sorolta. Pilz ezt követően szolidaritási sztrájkra, tömeges munkabeszüntetésre szólított fel. Elmondta, a következő tüntetés október 23-án lesz 16 órától a Széchenyi téren.

Jámbor András megmutatta, hogy néz ki a Kossuth téri tömeg a parlamentből:

A Holdról is? #fizessetekmegatanárainkat

Posted by Jámbor András on Wednesday, October 5, 2022

 A tüntetés órákkal a 19 órás kezdés után is zajlott, fél tízkor még bőven tele volt a Kossuth tér.

 
Fotó: Sióréti Gábor

 
Fotó: Sióréti Gábor

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.