A szerdai hídfoglaló tüntetést követően a Margit hídról a Kossuth térre vették az irányt a demonstrálók. Fél héttől szépen gyűlt a Parlament előtt a tömeg. Tudósítóink, Ambrus Vilmos és Fazekas Zsuzsanna elmondása szerint már ekkor megtelt a tér közepe. Voltak, akik csak erre a tüntetésre érkeztek, sok családot láttak munkatársaink, és sokkal több volt a felnőtt is, mint eddig a mai nap során a hasonló eseményeken.
A Balassi Bálint és az Alkotmány utca felől is csak araszolva lehetett haladni a tér felé, volt, ahol végig szólt a dudaszó, és menet közben azt skandálták, hogy "mocskos Fidesz", de elénekelték a Pál utcai fiúk musical Mi vagyunk a Grund című dalát is, ami a diáktüntetések állandó slágere lett.
A Kossuth tér környékén is annyian voltak, hogy lelassult az adatátvitel. Többen felmásztak a Kossuth-emlékműre.
A tüntetés elején Törley Katalin arról beszélt, hogy
az arrogáns hatalommal küzdünk évek óta. Az oktatási rendszer összeomlott és maga alá temetett tanárt, diákot."
Két követelést fogalmazott meg: a tanárok sztrájkjogának helyreállítását és az azonnali béremelést. "Azért vagyunk itt, hogy szolidaritásra szólítsunk mindenkit"
Noár, az esemény egyik szervezője közölte, gyűjtést szerveznek a tanároknak, a téren az önkénteseknél lehet adakozni, és bankkártyával is lehet fizetni.
Törley beszéde után koncertekkel folytatódott az esemény. Az este során fellép a Kiscsillag, a Péterfy Bori & Love Band, a Funktasztikus, a Mered, Szakács Gergő, Nági & Betti, Agócs Márton, a Damara és Molnár Áron is, de azt nem tudni, milyen sorrendben.
Megtelt a Kossuth tér, szinte mozogni is alig lehetett. A hvg.hu információi szerint nem állt meg a metró a parlamentnél.
Innentől kezdve senki nem mondhatja, hogy nem vagyunk többségben, olyan sokan vagyunk. Egyre többen azt akarják, hogy adjuk fel, de nem fogjuk feladni,
mert remény a hídfoglalás, a sztrájk, a polgári engedetlenség, együtt mi vagyunk a remény" – mondta az egyik felszólaló. "Nem vagyok hajlandó csendben maradni. Többen vannak azok, akik változást akarnak. Most."
Beszéde után zúgott a téren a "szabad ország, szabad oktatás".
Ezt követően Glonczi László roma jogvédő aktivista szólalt fel, ő kapta idén a TASZ Szabad-díját.
A sztrájk alapvető jog. Egy takarító többet keres, mint egy pedagógus. Tanítani akarunk, de nem mindegy, hogyan. A legkisebb faluba is olyan pedagógus kell, akit hagynak szabadon tanítani.
A pedagógusok azok, akik értelmet adnak a gyerekeinknek, el a kezekkel a pedagógusoktól, álljanak le a tanárok elbocsátásaval." Érdemi béremelést és az alkotmány által biztosított véleménynyilvánítást követelt.
Noár két beszéd között bemondta: 30 ezren vagyunk!"
A Szülői Hang csoport képviselője azt mondta, azért nem kockásban jött, hanem feketében, mert gyászolja a megélhetési gondok elől a multi világába menekülő tanárokat.
Pilcz Olivér, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója szerint több mint 40 ezren vannak a Kossuth téren. Köszönetet mondott a diákoknak, és azt mondta, sajnálja, de megérti, hogy nem akarnak tanárnak menni. Szerinte
a kormány megsérti a diákok tanuláshoz való jogát.
"Tíz éven belül a tanárok jelentős része nyugdíjba megy, és ha nem lesz változás, a leendő szülőknek kell felkészülni a feladatra" – mondta. "Ha pedig nincs tanár, nincs orvos, nincs mérnök, nincs tudomány" – sorolta. Pilz ezt követően szolidaritási sztrájkra, tömeges munkabeszüntetésre szólított fel. Elmondta, a következő tüntetés október 23-án lesz 16 órától a Széchenyi téren.
Jámbor András megmutatta, hogy néz ki a Kossuth téri tömeg a parlamentből:
A Holdról is? #fizessetekmegatanárainkat
Posted by Jámbor András on Wednesday, October 5, 2022
A tüntetés órákkal a 19 órás kezdés után is zajlott, fél tízkor még bőven tele volt a Kossuth tér.