Orbán szerint a koronavírus-fertőzés ott erősödik, ahol hagyományosan a migrációs útvonalak fekszenek

  • narancs.hu
  • 2020. július 3.

Belpol

A miniszterelnök úgy látja, ha az egészségügyben jól végzik a dolgukat, nem lesz második hullám.

Miután a minap Merkely Béla arról számolt be, hogy mivel a környező országokban növekszik a koronavírus-fertőzöttség, meg kell akadályozni, hogy külföldről behozzák újra a vírust. Orbán Viktor ugyanezzel kezdte pénteki rádióinterjúját. Azt hangsúlyozta, csak rajtunk múlik, hogy beengedjük-e a vírust. "Nem a háborút nyertük meg, csak a csatát" – mondta miniszterelnök.

„Észnél kell lenni” – tette hozzá figyelmeztetésképp. Azt mondta, a magyar ember olyan, hogy ha nem látja egy évben legalább egyszer a tengert, börtönben érzi magát, de a miniszterelnök szerint most inkább válasszuk a Balatont.

„Itt a nyár, fagylalt, lángos az emberek kezében, de őrizzük meg az óvatosságot. A kormány pedig ne nyaralgasson, figyeljen.”

Majd azt emelte ki, hogy "figyelnünk kell, hogy a migráció erősödése ne veszélyeztesse a magyarok egészségét".

Mert Orbán szerint a koronavírus-fertőzés ott erősödik, ahol hagyományosan a migrációs útvonalak fekszenek. Újra elmondta, amit csütörtökön már bejelentett, miszerint hiába kéri az EU, Magyarország nem nyitja meg a határait.

És ha már a menekültek szóba kerültek, a miniszterelnök a tranzitzónákról is szólt. Mint ismert, korábban az Európai Bíróság kimondta, hogy a magyar állam jogellenesen tart őrizetben menedékkérőket Röszkénél. Erre a magyar fél mint azt Orbán most bevallotta, sok gondolkodás után, hogy végrehajtsák-e, hogyan hajtsák végre az ítéletet, végül bezárták a tranzitzónákat.

"Úgy válaszoltunk Brüsszelnek, hogy még keményebbé tettük a beengedést" – mondta a miniszterelnök.

A nemzeti konzultációról szót ejtve Orbán azt mondta, az már összefüggésekre kérdez rá, a vírus és a menekültek közti összefüggésekre, de vannak benne gazdasági kérdések is. Hozzá is tette, hogy most szerinte gazdaságilag jobban mennek a dolgok itt, Közép-Európában, mint nyugaton, mi szerinte „felszálló ágban vagyunk”, míg Nyugat-Európa országai pedig „tényleg nagy bajban vannak.”

„Egy baj van, szegényebbek vagyunk” – állapította Orbán, miután hosszas eszmefuttatást vezetett le arról, hogy meglátása szerint a mostani EU-s gazdasági újraindítási alap arról szól, hogy Kelet-Európa megsegítse-e a bajba jutott délieket. A miniszterelnök szerint áll is a bál most Brüsszelben, de Orbán nyugodt, pénteken a magyar Országgyűlés elfogadja a magyar költségvetést, vagyis nálunk a helyzet stabil. A helyzet nehéz, de úgy véli, erősebben kerülhetünk ki a járvány okozta válságból, mint amilyen állapotban előtte voltunk.

Majd úgy zárta monológját, hogy ha az egészségügyben jól végzik a dolgukat, nem lesz második hullám.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.