Orbán szerint a koronavírus-fertőzés ott erősödik, ahol hagyományosan a migrációs útvonalak fekszenek

  • narancs.hu
  • 2020. július 3.

Belpol

A miniszterelnök úgy látja, ha az egészségügyben jól végzik a dolgukat, nem lesz második hullám.

Miután a minap Merkely Béla arról számolt be, hogy mivel a környező országokban növekszik a koronavírus-fertőzöttség, meg kell akadályozni, hogy külföldről behozzák újra a vírust. Orbán Viktor ugyanezzel kezdte pénteki rádióinterjúját. Azt hangsúlyozta, csak rajtunk múlik, hogy beengedjük-e a vírust. "Nem a háborút nyertük meg, csak a csatát" – mondta miniszterelnök.

„Észnél kell lenni” – tette hozzá figyelmeztetésképp. Azt mondta, a magyar ember olyan, hogy ha nem látja egy évben legalább egyszer a tengert, börtönben érzi magát, de a miniszterelnök szerint most inkább válasszuk a Balatont.

„Itt a nyár, fagylalt, lángos az emberek kezében, de őrizzük meg az óvatosságot. A kormány pedig ne nyaralgasson, figyeljen.”

Majd azt emelte ki, hogy "figyelnünk kell, hogy a migráció erősödése ne veszélyeztesse a magyarok egészségét".

Mert Orbán szerint a koronavírus-fertőzés ott erősödik, ahol hagyományosan a migrációs útvonalak fekszenek. Újra elmondta, amit csütörtökön már bejelentett, miszerint hiába kéri az EU, Magyarország nem nyitja meg a határait.

És ha már a menekültek szóba kerültek, a miniszterelnök a tranzitzónákról is szólt. Mint ismert, korábban az Európai Bíróság kimondta, hogy a magyar állam jogellenesen tart őrizetben menedékkérőket Röszkénél. Erre a magyar fél mint azt Orbán most bevallotta, sok gondolkodás után, hogy végrehajtsák-e, hogyan hajtsák végre az ítéletet, végül bezárták a tranzitzónákat.

"Úgy válaszoltunk Brüsszelnek, hogy még keményebbé tettük a beengedést" – mondta a miniszterelnök.

A nemzeti konzultációról szót ejtve Orbán azt mondta, az már összefüggésekre kérdez rá, a vírus és a menekültek közti összefüggésekre, de vannak benne gazdasági kérdések is. Hozzá is tette, hogy most szerinte gazdaságilag jobban mennek a dolgok itt, Közép-Európában, mint nyugaton, mi szerinte „felszálló ágban vagyunk”, míg Nyugat-Európa országai pedig „tényleg nagy bajban vannak.”

„Egy baj van, szegényebbek vagyunk” – állapította Orbán, miután hosszas eszmefuttatást vezetett le arról, hogy meglátása szerint a mostani EU-s gazdasági újraindítási alap arról szól, hogy Kelet-Európa megsegítse-e a bajba jutott délieket. A miniszterelnök szerint áll is a bál most Brüsszelben, de Orbán nyugodt, pénteken a magyar Országgyűlés elfogadja a magyar költségvetést, vagyis nálunk a helyzet stabil. A helyzet nehéz, de úgy véli, erősebben kerülhetünk ki a járvány okozta válságból, mint amilyen állapotban előtte voltunk.

Majd úgy zárta monológját, hogy ha az egészségügyben jól végzik a dolgukat, nem lesz második hullám.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.