Putyinék épp most szántják be a Tv2-t

Belpol

Az új évben már nem sugározhat a putyini korrupcióra egyedüliként rámutató orosz tévécsatorna.

December 31-én, Putyin elnök ünnepi beszédének közvetítése után, üres székházának képeivel és az orosz himnusszal búcsúzott nézőitől a Tv2 regionális tévécsatorna. A nyugat-szibériai Tomszkban székelő Tv2 azután volt kénytelen beszüntetni földfelszíni sugárzását, hogy a műsorszórásért felelős állami társaság (RTRSZ, Rosszijszkaja Tyelevizionnaja i Ragyiovescsatyelnaja Szety) szerződést bontott a csatornával.

A Tv2 vezetői szerint az RTRSZ lényegében indoklás nélkül lehetetleníti el működésüket, a háttérben politikai motivációt sejtenek. 2014 tavaszán 6 hétig már szünetelt a Tv2 adása, az RTRSZ ekkor technikai problémákra hivatkozott. A csatorna akkor nyilvános bírálatot fogalmazott meg az elhúzódó „munkálatok” miatt. Az RTRSZ egy képviselője most éppen azt hozta fel indokként a szerződés felmondására, hogy a Tv2-nél politikai ügyet csináltak egy műszaki nehézségből.

Ugyanakkor a hatalom magasabb szegmenseiben sem nézhették túl jó szemmel a Tv2 ténykedését. A tomszki volt például az egyetlen orosz tévé, amely lehozta a szocsi téli olimpiát övező korrupciós botrányokról szóló Putyin játékai című dokumentumfilmet, de az ukrajnai orosz agresszióról is a hivatalos irányvonaltól eltérően számolt be. „Talán ezek, talán a helyi ügyek, de az is lehet, hogy a független szerkesztői politika puszta ténye verte ki a biztosítékot” – mondta a magyarnarancs.hu-nak Viktor Muhnyik, a Tv2 főszerkesztője.

A társaság kábelcsatornája egyelőre tovább működhet, de a mintegy félmilliós közönség és a 300 munkavállaló jelentős részétől így is búcsút kell venniük. Ráadásul az orosz médiahatóság – arra hivatkozva, hogy nincsen műsorszórási szerződésük – február 8-i hatállyal a Tv2 működési engedélyét is bevonta, jelen állás szerint tehát teljesen lehúzhatják a rolót. A Tv2-t az egyik utolsó, hatalomtól független regionális tévének tartják Oroszországban, megszűnése óriási csapás az orosz nyilvánosságnak, annál is inkább, mert tavaly januárban a szolgáltatók hasonló módon lehetetlenítették el az országos Dozsgy Tv-t.

Viktor Muhnyik arról tájékoztatott, hogy az ügyészségen és az antimonopólium-hatóságnál is megtámadják az állami szervek döntéseit, az első tárgyalás január 21-re várható. A túlélési esélyeket mindazonáltal a főszerkesztő is vékonynak tartja.

A Tv2-t ért támadással szemben a Reporters Without Borders nemzetközi szervezet is felszólalt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.