Sneider „Roy” Tamás: Mindig hordani fogom a bombert
Untitled_design.png

Sneider „Roy” Tamás: Mindig hordani fogom a bombert

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2018. május 15.

Belpol

Mégis levette, és nem a meleg miatt.

A Jobbik a hétvégén Sneider Tamást választotta elnökévé, aki megígérte, hogy a párt követi a Vona-féle néppártosodási utat. Sneider élete fordulatokban gazdag volt, közéleti pályafutását Royként, az egri szkinhedvezérként kezdte. Részletes portrét írtunk róla pár évvel ezelőtt, mindenképp érdemes újraolvasni.

A néppártosodás ökle: Sneider Tamás lesz a Jobbik elnöke

Megnyugtatóbb figurát keresve sem találhattak volna.

A Magyar Narancs már 1993-ban felfigyelt az akkor 21 éves Sneiderre, aki akkor a Független Magyar Kisgazdaifjúság Heves megyei elnöke volt, valamint az Egri Nemzeti Ifjak Egyesületének tagja. Magyarország második legnépszerűbb pártjának elnöke ekkoriban még temetőben dolgozott: ravatalozott, és leengedte a koporsókat a sírgödörbe. Ettől azonban egyáltalán nem viszolygott, és céljai is szerények voltak: boldog családot, 3–5 gyereket szeretett volna, továbbá világot látni és tanulni.

false

„Nem szívügyem, hogy interjúkat adjak, politizáljak. Legszívesebben kiköltöznék Székelyföldre vagy a Kárpátokba, és élvezném a természetet.”

Noha külsőségeiben a szkinhedeket követte, magát csupán „egészséges magyarságtudattal rendelkezőnek” tartotta, aki visszacsatolta volna Erdélyt Magyarországhoz, de csak akkor, ha ezt békésen, bármiféle harc nélkül lehetne megtenni.

A 90-es évek Magyarországán a bőrfejűek gyakran vertek cigányokat és színes bőrű külföldieket: Sneider erről azt mondta, bizonyos mértékig

megérti a fiatalokat, mert a munkanélküliség okozta düh szétfeszíti őket, és a cigányok és a bejövő külföldiek közt sok a bűnöző.

Azt is elmondta, hogy a szkinhedeket nem tudják felszívni a már működő nagy pártok, de „ha létrehoznak egy saját szervezetet, pártot”, mondjuk egy saját szervezésű nacionalista pártot, „azt mindenképpen ők fogják vezetni”.

Íme a teljes interjú:

false

false

false

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.