Megnéztük, kire akarhat célozni a Fidesz a digitális térben új kommenthadseregével

Belpol

A „digitális szabadságharcosaival” a Fidesz olyan közegben próbálhat meg újabb pozíciókat szerezni, ahol jelenleg elég gyengén teljesít: a fiatalok és a nők körében. A statisztikákat elnézve érthető, miért ezzel próbálkoznak Rogán Antalék. 

A hétvégi fideszes „Harcosok Klubja” nyitórendezvényén százezer „digitális szabadságharcost” rendelt az év végéig Orbán Viktor, hogy megfordítsa a Fidesz Tisza Párttal szembeni hátrányát. Nem lesz könnyű dolguk, a kormánypárt támogatottsága ugyanis a fiatalok körében szinte elenyésző, a szociológiai mutatók „értékrangsorában” fordított piramist rajzol. A közösségi média használata alapján lenne tere a felkapaszkodásnak, kérdéses azonban, hogy a harsány, sokak számára inkább üvöltöző stílus mennyire lesz vonzó, avagy inkább taszító. Például a nők meggyőzésére is.

A közvélemény-kutatási adatok alapján nem alaptalan a Rogán-stáb felismerése, hogy a Fidesz fiatal korosztályok körében mutatkozó jelentős hátrányának leküzdése elsősorban a digitális térben lehetséges. Persze a feladat nem egyszerű, a legbiztosabb támaszuk a legidősebb és legalacsonyabb státuszú társadalmi csoportokban van. 

 
Ha a közeljövőben új parlamenti választások lennének, melyik pártra szavazna a listás választáson? A Medián 2024 decemberében publikált adatai
Forrás: Medián  

A Medián tavaly év végén készült közvélemény-kutatása megint csak rávilágított arra a tendenciára, hogy a fiatalok, a legalább érettségivel rendelkezők, a férfiak, a nagyobb városokban lakók és a magasabb jövedelműek körében vezet a Tisza Párt a Fidesszel szemben. Sőt, a 40 év alattiak körében az abszolút többség is a Tiszára voksolna. A Fidesz viszont sikeresebben szólítja meg az idősebbeket, az alacsonyabb végzettségűeket, a falvak és a legszegényebb háztartások lakóit. A 65 évesnél idősebbek és a legfeljebb nyolc általánost végzettek közel fele a Fideszre szavazna. A korcsoportos törésvonal viszont feljebb tolódott: a korábbi 30 helyett az utóbbi időben inkább 40 éves kornál húzódik az a határ, amely alatt a Fidesznek nagyon alacsony, a Tiszának pedig nagyon magas a támogatottsága. Ha a korcsoporti megoszlás mellé helyezzük a tanultsági, a lakóhelyi és a jövedelmi rétegzettséget is, akkor sajátos fordított piramisok rajzolódnak ki: a Fidesz hátországa a legkedvezőtlenebb mutatójú rétegekben erős. Ez mozgósíthatóságban nem ígér olyan nagy tartalékot.

Az viszont új jelenség – írta a Medián –, hogy a férfiak és a nők között jelentős különbség látszik kialakulni a Tisza támogatottságában. Igaz, a férfiak és nők közötti 9 százalékpontnyi eltérés a Tiszánál (és 5 százalékpontnyi a Fidesznél) nem független az életkortól. A Tisza szavazóbázisa fiatalosabb, a fiatalok között pedig kicsit nagyobb a férfiak száma, míg az idősebbek között jelentősen több a nő – ez a valósnál kicsit nagyobbnak mutatja a nemek közötti különbséget, viszont nem magyaráz meg mindent a nemek közti eltérésekből, hiszen korcsoportonként is megjelennek.

A 30 év alattiak körében még gyakorlatilag megegyezik a férfiak és a nők választási preferenciája, a 30–39 éves korosztályban viszont a férfiak már sokkal nagyobb arányban támogatják a Tiszát, és jóval kisebb arányban a Fideszt, mint a nők. A 40–49 éveseknél ugyanez igaz a Tiszával kapcsolatban, itt viszont a Fideszt is kisebb arányban választják a nők. A Fidesz táborában összességében jóval kiegyenlítettebb a férfiak és a nők aránya, mint a Tiszánál. Azok a nők viszont, akiket a Tiszának nem sikerült megszólítania, nem a Fidesz mellett állnak, hanem leginkább a bizonytalanok táborát gyarapítják – minden szociodemográfiai csoportban nagyobb a pártnélküliek aránya a nők, mint a férfiak körében.

Ezek a különbségek tehát felkínálják azt a lehetőséget, hogy a Fidesz a fiatalok és részben a nők körében próbáljon meg erősíteni. Az idő fogja megmutatni, hogy a Fidesz szempontjából a 18–39-es sávban mért súlyos lemaradás valójában mozgósítható számottevő tartalék vagy már „elveszett nemzedék” – két évtizede még a Fidesz egyik társadalmi pillére volt ez a korosztály. A Fidesz jól láthatóan abban bízik, hogy a hétvégén meghirdetett toborzás ebben a rétegben talál majd kedvező fogadtatásra a maga harsány, sokak szerint helyenként inkább üvöltöző stílusával. Azt is az idő dönti el, hogy a nők körében mennyire lesz ez vonzó. 

A hírközlési és médiahatóság pár hete közzétett jelentése szerint ráadásul hírfogyasztásban és tájékozódásban a leginkább látogatott közösségi médiafelület ma már a Facebook: a közösségi oldalt a hírfogyasztásra, tájékozódásra használó válaszadók 97 százaléka szokta felkeresni, a második legfontosabb tájékozódási felület pedig ma már a TikTok (54 százalék), a Messenger (53 százalék) és az Instagram (48 százalék). A 16–40-es korcsoportban a Facebook utáni két felületet 60-70 százalék használja, az életkorral növekedve ez az arány egyre csökken. Iskolai végzettség szerint azonban nincs jelentős különbség a TikTok és a Messenger közönségében, egyaránt 50 és 60 százalék közt mozog, ahogyan a településtípusok esetében is.

 
Magyarországi Facebook-felhasználók 2025 áprilisában
Forrás: NapoleonCat

A Facebook használatát vizsgáló nemzetközi jelentés hazai fejezetében az idei tavaszi adatok összességében jelentős női fölényt mutatnak, valamint azt, hogy a két fiatal csoport csaknem 40 százalékkal részesedik a 7,1 millió összhasználóból, de 18 és 54 éves kor között a  generációk nagyon hasonló arányban (17-21 százalékban) látogatják a legnépszerűbb közösségi felületet.

A Facebook tehát adja magát, hogy ott próbáljon meg erősíteni a Fidesz, a másik bevetendő médium mellette pedig valószínűleg a rövid videóüzeneteket közvetítő TikTok lesz. A kínai platform használóiról tavaly novemberben készült NMHH-elemzés alátámasztja azt a tapasztalati következtetést, hogy a legfiatalabbak körében kínálhat fontos csatornát a kormánypárt üzeneteinek eljuttatására. És közöttük is a legkevésbé tanultak és a fővároson kívüliek jöhetnek szóba a leginkább esetlegesen legmozgósíthatóbb csoportokként.

 

A Fidesz mindenesetre a társadalom jelentős részéhez szeretne nemcsak eljutni, hanem meggyőzni is őket a saját igazáról. Egyelőre nem tudni, hogy lesznek-e tartalmi-stílusbeli eltérések egyes célcsoportokra hangolva, de a most hétvégén megismert felajzott hangulatú közlésmód alighanem sokakat inkább elriaszt. Kérdés az is, hogy az egyenkommentek mellett mi lesz még a tartalom, vagy hogy a hétvégi rendezvény csoportképeit elnézve az idősebb résztvevők hogyan fogják tudni a fiatalokat megszólítani. 

A Fidesz hétvégi akciója mindenesetre több történelmi analógiát is felvethet. Eszünkbe juthat például az előző elnyomó rezsim végóráiban, 1988. november 29-én Grósz Károly MSZMP-főtitkár által mondott hírhedett sportcsarnoki beszéd, amelynek végén a szocializmus alternatívájaként egyenesen a fehérterrort emlegette; vagy akár Joseph Goebbels náci propaganda miniszter ugyancsak egy sportcsarnokban elhangzott 1943. február 18-i beszéde, amelyben a totális háború mellett állt ki. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.