Pamela Anderson nagy visszatérésében összemosódik a szerep és a színész

Mikrofilm

Az utolsó táncosnőben Pamela Anderson saját maga egyfajta alteregóját játssza, alakítása pedig közel járt ahhoz, hogy Oscar-jelölést kapjon. Ám Gia Coppola filmje túlzottan ragaszkodik a főszereplője és főhőse közötti párhuzamokhoz.

Pamela Andersonról a legtöbb embernek valószínűleg a Playboy-címlapok és a Baywatch jutnak eszébe. A nyuszis magazin borítóján először 1989-ben, 22 évesen szerepelt, míg C. J. Parkerként 26 évesen mutatkozott be az ikonikus sorozatban, amelyben öt évadon keresztül játszott. Pamela Anderson azonban ma már 57 éves, és nem szeretné, ha örökre nyuszis lányként és piros fürdőruhás vízimentőként emlékeznének rá, ezért az elmúlt években keményen dolgozott azon, hogy átalakítsa imázsát.

A színésznő 2023-ban Szeretettel, Pamela címmel adta ki önéletrajzi könyvét, ugyanebben az évben pedig a Netflixen is kijött róla egy dokumentumfilm Pamela közelről címmel. A hasonló, hírességek életét bemutató dokuk manapság nagyon megszaporodtak (és mint ebből a korábbi cikkünkből kiderül, mindez a hagyományos dokumentumfilmek rovására is megy), Anderson filmje azonban több volt, mint egy hírnevet nézettségre váltó, üres mozgóképes memoár. A film ugyanis azt mutatta be, hogyan lesz meghatározó a férfi nézőpont egy nő életében, majd szorít ki abból gyakorlatilag minden egyebet.

Modellként Anderson azért műttette meg mellét, majd esett át több más beavatkozáson is, hogy így feleljen meg annak a képnek, amit egy címlaplánytól elvártak, nemsokára viszont rá kellett jönnie, hogy az ő személye már teljesen eltűnt és lényegtelenné vált a „Pamela Anderson” nevű szexszimbólum árnyékában. Ettől a képtől próbált elszakadni könyvével, dokumentumfilmjével vagy például azzal a döntésével, hogy 2023 óta nem hord sminket – szeretné, ha megítélését, kinézetét immár nem a férfiak nézőpontja, hanem ő maga határozhatná meg. 

Hogy mindezt megértsük, még visszább kell mennünk azonban az időben, ahhoz a dologhoz, ami Pamela Andersonnal kapcsolatban a legtöbbeknek beugrik: a szexfilmjéhez. 1995-ben ugyanis kiszivárgott az akkori férjével, Tommy Lee-vel készített házi pornóvideójuk, amely a kilencvenes években, internet nélkül is elképesztő sebességgel terjedt el a világban. Míg Tommy Lee bármiféle negatív hatás nélkül megúszta az esetet (merthogy ő ugye egy rocksztár), Anderson a mai napig nem tudta levakarni magáról a kétes hírnevet – ez is sokat elárul arról, mennyivel gyengébb a nők érdekérvényesítése, és milyen kettős mércével kell szembenézniük. De ha ez nem lenne elég, 2022-ben Pam és Tommy címmel minisorozat is készült a világ leghíresebb szexvideójának történetéről, amely gyakorlatilag ugyanazt tette Andersonnal, mint a szexfilm: a testéből és a botrányából kreált bevételt úgy, hogy neki semmi beleszólása nem volt a dologba. Erről és a filmről ebben a korábbi cikkünkben írtunk bővebben.

Hogy mindez miért lényeges Pamela Anderson új filmjével, Az utolsó táncosnővel (The Last Showgirl) kapcsolatban? Leginkább azért, mert a film nagyon is rájátszik a főhőse és az azt alakító Pamela Anderson közötti párhuzamra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.