Garantált a merülőrajt – a beruházási adatok alapján már az is kérdés, lesz-e növekedés az idén

Gazdaság

Brutálisat zuhant a beruházások volumene a hazai gazdaságban, de a trend 2022 vége óta immáron tíz negyedéve tart. Nem nagy kockázat kijelenteni, hogy a szakadatlanul visszaeső invesztíció kizárja, hogy a közeljövőben tényleges növekedés legyen az országban.

Egészen drámai képet fest a magyar gazdaság beruházások teljesítményéről szóló statisztikai sora. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb közlésében olvashatóan 2025 első negyedévében a szezonális hatásoktól kiigazított új érték 11,8 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi azonos három hónapinál. Az előző negyedévhez képest 3,4 százalék a csökkenés. 

A KSH által közzétett ábra jól érzékelteti, hogy mekkora vesszőfutást szenved el a hazai gazdaság immáron tíz negyedéve. 

 
Forrás: KSH

A sokféle makrogazdasági adat közül a beruházások volumenéből lehet következtetni egy ország jövendő kilátásaira is. A 2022 vége óta megállíthatatlanul zuhanó index láttán egyetlen szóval jellemezhető a helyzet: jövőtlenség – legalábbis az előttünk álló pár évben garantálhatóan. 

A KSH egy másik mutatója 2021 negyedéveinek átlagához képest méri az adatokat – ez csaknem mínusz 25 százalékon áll most, és ebben benne van 2022 első kilenc hónapjának még emelkedő trendje is. Sok évnyi elmaradó befektetésből pedig aligha várható növekedés. Igaz, amikor rövid idő múlva termelni kezd a BMW debreceni és a kínai BYD szegedi üzeme, az látványosan fogja megtolni a GDP-t, de ennek általános gazdasági, és főleg lakossági reálhatása egy jó ideig még nem lesz. 

A KSH magyarázata szerint a beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, valamint a szállítás, raktározás járult hozzá. A visszaesést az ingatlanügyletek, illetve az energiaipar növekvő beruházási aktivitása mérsékelte. A feldolgozóipar magában foglalja a húzóágazattá emelt autógyártást is, benne a jövő zálogának kiszemelt elektromos járművek és akkumulátorok előállítását is, amely beláthatatlan mélységbe zuhant az elmúlt időben.

Megemlítendő még az infrastrukturális beruházások satufékje, amely elsősorban annak következménye, hogy az uniós utalások majdhogynem leálltak. A 2021–2027-es EU-költségvetésből Magyarországnak megítélt összes támogatás majdnem 19 600 milliárd forint (49 milliárd euró) volt, ebből jelenleg mintegy 9 100 milliárd forint hozzáférhető – ebben a területfejlesztési pénzek egy része és az agrártámogatások egésze van benne. Az Európai Bizottság felfüggesztett 7800 milliárdot; 2700 milliárd forint pedig végleg elveszett – írtuk részletgazdag összeállításunkban néhány hete.

A mindeddig zökkenőmentes repülőrajtról beszélő hivatalosságok közül a gazdaságért felelős Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter még most is rendkívül derűlátó, egy csütörtöki konferencián arról beszélt, hogy rövid távon a fogyasztásvezérelt, hosszú távon viszont újra a beruházásvezérelt növekedésre kell alapoznunk.

Nagy ugyanakkor az elmúlt évek egyetlen makrogazdasági adatát sem tudta előre megbecsülni. Sem a bruttó hazai termék (GDP), sem az infláció éves indexét nem látta előre a költségvetésekben. A GDP-t például 2023-ban és 2024-ben egyaránt 4,1, illetve 4 százalékra várta, amelyekből mínusz 0,9 és plusz 0,6 lett. Az áremelkedést három éve három százalékra tervezték, ehelyett 14,5 volt a tényszám, 2023-ban 5,2-re válaszolt a valóság a 17,6 százalékos rekordadattal. A gazdaság idei teljesítményét az elmúlt két évi bukta ellenére 3,4 százalékra jövendölték tavaly év végén, bár ennek leírása után bő negyedévvel máris 2,5-re faragták le, amit a legderűlátóbb elemzői vélemény is erősen eltúlzottnak vél. Az első negyedévi 0,4 százalék láttán megint rámutatva a beruházások makacs mínuszaira már inkább az a kérdés, hogy lesz-e bármilyen növekedés 2025-ben.

Ezek a folyamatok, illetve amelyek ezek mögül előbukkannak, már láthatóan beszüremkedtek a családok esti beszélgetéseibe is. Ahogyan a Policy Solutions legfrissebb, átfogó felméréséből kiderül, Orbán országlásának másfél évtizedéből a legsikeresebbnek tartott intézkedések sorában egy kivételével inkább a propaganda által sulykolt jótettek állnak (13. havi nyugdíj visszaállítása, rezsicsökkentés, migráció megállítása és a háborúból kimaradás), a családtámogatási rendszer is legfeljebb a felsőbb osztályok kézzelfogható előnye. A legproblematikusabb jelenségek viszont mind-mind húsbavágók: egészségügy, megélhetési költségek, alacsony fizetések, túl nagy társadalmi különbségek a gazdagok és a szegények között. És a korrupció, amely a megélhetés jelentősen romló érzékelésének hullámain előretört az előző évekhez képest.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.