Nem támogatja Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez Trócsányi László igazságügy-miniszter. Ezt maga mondta első meghallgatásán Országgyűlés európai ügyek bizottságában, írja a hvg.hu. A régi-új miniszter szerint egy ilyen intézmény szembe megy a nemzetek Európájáról szóló állásponttal, ráadásul a intézmény koncepciója is végiggondolatlan és elhibázott. Ez az ügyészség amúgy az uniós támogatásokkal kapcsolatos visszaéléseket és az áfaügyeket vizsgálhatná a különböző tagországokban. Trócsányi persze nem örül annak a kezdeményezésnek sem, hogy az EU anyagi forrásokat vonhatna el azoktól a tagállamoktól, melyek megsértik a demokrácia és a jogállamiság elveit.
Az MTI tudósítása szerint Trócsányi László a jobbikos Bana Tibor kérdésére válaszolva kijelentette: a Sargentini-jelentés olyan vádirat, amely "rengeteg politikai sejtetésre épül", illetve "lezárt ügyek listázása". Úgy vélte: a jelentésben jól tetten érhető az a kettős standard, amely a fiatal demokráciák és a régi demokráciák közötti különbségtételt jelenti, vagyis hogy a régi demokráciákban minden jó, a fiatal demokráciákat viszont meg kell tanítani demokratának lenni. Magyarország ezt nyilvánvalóan nem tudja elfogadni – fűzte hozzá Trócsányi László, aki jelezte: nagy vitákra számít a jelentéssel kapcsolatban ősszel és azt követően is. A politikus a kinevezés előtti meghallgatásán kedden az Országgyűlés európai ügyek bizottságában azt is mondta: nagy vitákra számít ebben az ügyben idén ősszel.
Az LMP-s Ungár Péter arról is kérdezte Trócsányit, a kormány tudja-e biztosítani az alkotmányos jogát a tanszabadságnak, hogy a CEU működése zavartalan legyen. A miniszter erre annyit tudott válaszolni, hogy a CEU helyzetéről „tárgyalni kell“.