Film

A kórista előlép

Andy Tennant: 234-es egység

  • - turcsányi -
  • 2025. május 21.

Kritika

Mi történik egy amerikai filmben, ha hirtelen el kell rejteni valamit vagy valakit?

Rövid ideig hülyén néznek a hősök, aztán egyikük a homlokára csap: van a siket nagynénikémnek egy bérelt raktárhelyisége, évek óta nem használja semmire, csak boldogult lánykorának naftalinszagú kacatjai porosodnak ott, pimf ügy megszerezni a kulcsát! Kulcs lábujjhegyen meg’, irány a raktárkomplexum; egyenredőnyök mögött megbújó kutricák végtelenül hosszú sora, jönnek, elrejtik, a kulcs eltemetve vidéken, s máris folytatódhat a móka. A raktárház legközelebb akkor játszik, amikor a rosszfiúk a hőst vérző fülinél fogva cipelik a már ismert redőnyök közt, hogy a megfelelő szám alatt halálra váltan matasson a lakattal, keresse a hirtelen el is felejtett számkombinációt, eltemetett kulcsot, hogy aztán kapjon egy taschl pofont, s valaki szétlője a lakatot egy shotgunnal.

A kincs, a hulla, a fogoly eltűnt, mehetünk tovább, a raktárbelső végleg lejátszott.

Nem így a 234-es egységben! Andy Tennant filmjének ugyanis az a találmánya, hogy a raktárépületet teszi meg főszereplőnek. Na jó, az egyiknek, a másik Don Johnson, kinek régóta közismert alakja a film hovatartozását kijelöli egyben, hisz’ a nyolcvanas–kilencvenes évek tévésztárja (akinek Miami Vice-beli Ferrari Testarossájára még ma is annyi derék, saját lábán álló vállalkozónak vásik a fogazata) jó két évtizede, mint saját maga kőszobra B filmekben, olcsóbb komédiákban és lelkes indie darabokban kamatoztatja kétes mítoszát és nem lebecsülendő képességeit (jelenléte kétségtelen erejét). Komoly dolog ez: a nálunk Rideg valóság címen futó Cold in July (2014) például egy gyöngyszem, de a tavalyi Rebel Ridge is figyelemre méltó, szép munka.

S idekívánkozik még egy hollywoodi alapvetés is: amióta Martin Scorsese nekifogott, hogy Francis Ford Coppola olasz-amerikai bűnözőit olümposzi magaslatukról lerángassa a földre, azóta az olyan gengsztercsapat, amelyben az egyik csávó nem fehér atlétatrikóval hordja a kigombolt bowlingingét, nos, nyilván vesztésre van ítélve. Szerencsére itt szó sincs e nélkülözhetetlen outfit hiányáról, így minden adott egy tökéletesen érdektelen, ám meglehetősen szórakoztató másfél óra eltöltéséhez.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.

A vesztükbe rohannak

  • Tóth Gábor Attila

A zsarnokságot lehet a törvények mögé bújva, a jogszerűség nevében is gyakorolni. Ilyenkor a zsarnok épp azokkal az eszközökkel végez az ellenfeleivel, amelyeknek a védelmüket kellene szolgálniuk. A felismerés Montesquieu-től származik, aki a köztársaság bukása és a császárság megszilárdulása közötti átmeneti állapotot mutatta így be.

Rovások az ajtófélfán

A hazai transznemű emberek kétharmadát kezelő orvost és kollégáját négy hónapja fogva tartja a rendőrség. A nyomozók a tanúként kihallgatott pácienseknek azt mondták, ez az eljárás nem ellenük irányul. Ám amióta tart, a többi orvos bizonytalansága és a megváltozott szabályok miatt ezek az emberek nehezen jutnak hozzá a gyógyszereikhez.