Strasbourghoz fordul az LMP – Villáminterjú Szél Bernadettel

Belpol

Kövér László három LMP-s képviselő tiszteletdíjának harmadát vonná meg, mert a földtörvény elfogadása ellen molinó és megafon használatával tiltakoztak. Szél Bernadett szerint a házelnök a véleménynyilvánítás korlátozására használja jogait, ezért Osztolykán Ágnessel és Lengyel Szilviával együtt az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.

magyanarancs.hu: Mivel indokolta Kövér László a kiszabott pénzbírságot?

Szél Bernadett: Az állandó hivatkozási alap az, hogy a ház tekintélyét sértik vagy az ülésvezetés rendjét akadályozzák a megbüntetett képviselők. A konkrét esetben Kövér László szerint az Országgyűlés rendjét súlyosan sértő magatartást tanúsítottunk. Az indoklás szerint a tiszteletdíj maximális összegű csökkentését azért tartja szükségesnek a házelnök, mert a molinó kifeszítése és a megafon használata a plenáris ülésen kialakult rendkívüli helyzetben valósult meg.

magyarnarancs.hu: Miért a strasbourgí bíróságon keresik igazukat?

false

 

Fotó: MTI – Kallos Bea

SZB: Mióta 2012-ben, az Országgyűlésről szóló törvénnyel szigorítottak a házszabályon és a házelnök lehetőséget kapott szómegvonásra, a képviselők ülésnapról történő kizárására vagy bírságolására, tulajdonképpen Strasbourg az egyetlen nyitva álló jogorvoslati út – az országgyűlési törvény nem biztosít jogorvoslatot. A szabályozás szerint az Országgyűlés tekintélyét, bármely személyt, csoportot sértő vagy egyszerűen csak rendzavaró felszólalás büntethetővé vált. Az LMP úgy látja, hogy a szélsőséges, rasszista megnyilvánulások visszaszorítása miatt valóban szükség volt erre a szigorításra, azonban egyrészt a szabályok egyértelműsítése, másrészt Kövér László személyes bölcsessége garantálhatná, hogy a rendelkezéseket kizárólag a cél érdekében alkalmazzák. Jelenleg úgy tűnik, hogy a kormányoldal célja gyakran nem a parlamenti működés vagy az állampolgárok védelme, hanem a képviselők politikai véleménynyilvánításának korlátozása. A földtörvényes esetben egyértelmű, hogy a zárószavazást nem akadályoztuk meg, az ülést nem lehetetlenítettük el a molinó és a megafon használatával, ezért aránytalannak érezzük a büntetést. Az Emberi Jogok Európai Bíróságától azt várjuk, hogy mondja ki: az Országgyűlés rendjét szabályozó törvényeket nem lehet a véleménynyilvánítás korlátozására használni.

magyarnarancs.hu: Sajtóközleményükben azt írják, hogy a rasszista megnyilvánulásokat gyakran kevésbé, vagy legjobb esetben is ugyanakkora mértékben büntette a házelnök. Konkrétan mire gondolnak?

SZB: A Jobbik oldaláról rendszeresek az ilyen, mind szélsőségesebb felszólalások. Legutóbb Novák Előd hozzánk hasonlóan a tiszteletdíj harmadától esett el a szocionista szó használatáért. Korábban a miénknél kisebb büntetést kapott, amikor cionista bizniszszektának nevezte a Hit Gyülekezetét. Szerintem üdvözlendő az a lehetőség, hogy a rasszista, szélsőséges megszólalásokat büntetni lehet, de ezek semmi szín alatt nem vehetők egy kalap alá a senkit nem sértő, csupán a kormányoldalt kritizáló véleményekkel. Kövér Lászlónak nincsen joga hozzá, hogy a felszólalásokat az alapján ítélje meg és büntesse, hogy azok mennyire tetszettek neki.

magyarnarancs.hu: A magyar jog általában véve elég liberális a Novákéhoz hasonló vélemények megítélésében. Van értelme a parlamenten belül szigorúbban megítélni egyes megszólalásokat, mint mondjuk egy publicisztikában?

false

 

Fotó: MTI – Soós Lajos

SZB: Igen, én azt gondolom, hogy minden olyan felszólalás ellen, mely egy népcsoport számára sértő, fel kell lépni a parlamentben, ahol választott képviselőknek kiemelt felelőssége és példamutatási kötelezettsége van. A gyűlölködő beszédnek a jobbikos képviselők körében olyan felfutását figyelhettük meg, amely már tarthatatlan volt. Az izraeli állampolgárok listázásáról is beszéltek. A szigorítással tehát önmagában egyet lehet érteni. Az Országgyűlésről szóló törvény egyes részei egyébként csak a választásokat követően lesznek hatályosak, például a bizottsági ülésről való távolmaradást is szankcionálni fogják. Ez is üdvözlendő, én magam is többször tapasztaltam, hogy fideszes képviselők nem jelennek meg vagy helyettesítik egymást, így jön össze a határozatképesség.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.