Szolidaritás: Megbénult a szabadságharcos kormány

  • narancs.hu
  • 2013. március 15.

Belpol

A belügyminiszter elégedett a katasztrófavédelmi egységek munkájával, az állampolgári fegyelmezetlenséggel azonban nem. Mivel a Szolidaritás témában kiadott sajtóközleményét a hóban rekedtek beszámolói alapján reálisabbnak tartjuk, azt adjuk közre Pintér sajtótájékoztatójának ismertetése helyett.

A Szolidaritás Mozgalom számára érthetetlen, hogyan maradhatott segítség nélkül több ezer ember az autópályákon, főútvonalakon, további 100 ezren pedig áram és vízellátás nélkül maradtak.


Fotó: MTI

Az M1-es autópályán Tatabánya térségében egész éjjel az úton rostokoltak az autósok. Az M7-es autópályán szintén tegnap este óta ezrek töltötték a hó fogságában az éjszakát. Kismamák, idősek, betegek vannak élelem és folyadék nélkül. Az embereknek lassan elfogy az üzemanyaguk, kihűlnek autóik, nincs ételük és az elmúlt nyolc órában semmilyen segítség nem érkezett a számukra. Az internetes hírportálok folyamatosan közlik a segélykéréseket. Közben magánemberek százai ajánlanak és nyújtanak segítséget, sőt az ezerszer elátkozott gonosz multik is kinyitották üzleteiket, és teát, élelmiszert osztanak.

A magyar kormány szereti hangoztatni, hogy kezében tartja a dolgokat, és nem hagyja cserben az embereket. Most, amikor a meteorológiai szolgálat már napokkal ezelőtt felhívta a figyelmet a várható időjárásra, és sok helyre a legmagasabb, piros riasztást adta ki, egyszerűen érthetetlen, hogy a katasztrófavédelem miért nem készített olyan tervet, amelynek során a hadsereg különleges járműveit már az este folyamán be lehetett volna vetni. A Szolidaritás Mozgalom szerint a katasztrófavédelem és a Belügyminisztérium vezetői bebizonyították, hogy alkalmatlanok a katasztrófa elhárításában. Vizsgálatot követelünk, és a vezetők lemondását! Tudjuk, hogy most már a mentések elkezdődtek, hogy a tűzoltók, mentők és a rendőrség erején felül teljesít, de sokszor ők maguk is a rendkívüli időjárási helyzet áldozataivá válnak.

De felelősség terheli magát a Orbán Viktor miniszterelnököt is. A kormányfő sokszor beszél arról, hogy nem kívánja cserbenhagyni az embereket, mégis, amit a magyar kormány most tesz, az cserbenhagyás. Orbán Viktor Brüsszelben védi a védhetetlent, miközben éppen ebben a helyzetben kellene itthon tartózkodnia, és felügyelnie a katasztrófavédelem, a Belügyminisztérium és a hadsereg munkáját.

A Szolidaritás Mozgalom úgy véli, Orbán Viktornak haza kellett volna utaznia Brüsszelből.

Budapest, 2013. március 15.

Magyar Szolidaritás Mozgalom

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.