Újabb fél évvel hosszabbítaná meg a veszélyhelyzetet a kormány

  • narancs.hu
  • 2023. április 5.

Belpol

Semjén Zsolt törvényjavaslata szerint „biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét.”

Ismét meghosszabbítja 180 nappal a kormány az orosz-ukrán háború miatt 2022-ben bevezetett veszélyhelyzetet – derült ki a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott törvényjavaslatból

A friss javaslat szerint azért indokolt a különleges jogrend meghosszabbítását, mert „a Magyarország szomszédságában zajló háború miatt kialakult humanitárius katasztrófa kezeléséhez és a nemzetközi gazdasági változások következményeinek kivédéséhez

hazánknak továbbra is biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét.”

Mindez a rendeleti kormányzás folytatását jelenti, vagyis a törvényeket továbbra is rendszeresen módosíthatják alacsonyabb rendű jogszabályokkal, kormányrendeletekkel.

Az rtl.hu emlékeztetett, David Pressman budapesti amerikai nagykövet a múlt héten arra hívta fel a figyelmet, hogy a különböző veszélyhelyzetek már több mint 2547 napja érvényben vannak Magyarországon, ezalatt a kormány rendeleti úton hozhat törvényeket, a magyar parlament kikerülésével, miközben a kétharmados többséggel semmilyen törvény elfogadása nem okozna nehézséget.

Magyarországon 2016 márciusa óta folyamatosan érvényben van a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet, amivel korlátozottan lehetett rendeletekkel kormányozni. 2020-ban a járvány miatt bevezetett, majd az ezt követő háborús/energetikai veszélyhelyzet már nagyban kibővítette a rendeleti kormányzás lehetőségét. 2022-ben például 267 kormányrendelet született ilyen jogcímen, köztük volt a költségvetés vagy az adózási törvények módosítása is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.