Az építőanyagokra vonatkozó kiviteli tilalom 2021-ben lépett hatályba, amikor golobálisan elszállt több építőanyag ára. A rendelkezés szerint a kivitelre szánt építőanyagokat előzetes bejelentési eljárásnak kell alávetni, és a hatóságok korlátozhatjáka kivitelt, ha az jelentős mértékben akadályozza vagy ellehetetleníti a kritikus infrastruktúrák létesítését, működését, fenntartását, fejlesztését, ezzel veszélyezteti a közellátást, vagy kockázatot jelent az építőipari ellátásbiztonságra.
A Bizottság szerint ezek az intézkedések sértik a közösségi jogot, mivel korlátozzák az szabad mozgását, és az intézkedések nem indokoltak, nem tudja kielégítő módón bizonyítani Magyarország, hogy az intézedés jogszerű, és azt sem, hogy fennállna bármilyen ellátási kockázat. Nem áll rendelkezésre objektív módszertan, amely alapján elönthető lenne a kivitel akadályozása, a hatóságok önkényesen dönthetnek ebben a kérdésben.
A magyar intézkedések nemcsak az Unión belüli kereskedelmet érintik, hanem a harmadik országokkal folytatott kereskedelmet is, megsértve ezzel az Európai Unió működéséről szóló szerződést. Ráadásul a döntést megelőzően be sem nyújtotta a kormány a bizottságnak, pedig ez kötelező lett volna. A bizottság 2021 szeptemberében küldte az első felszólító levelet, amelyet 2022 áprilisában indokolással ellátott vélemény követett. A bizottság szerint Magyarország továbbra is megsérti az uniós szabályokat, úgy határozott, hogy az ügyet az Európai Unió Bírósága elé terjeszti.