November 29-én egy salátatörvénybe bújtatva jelent meg egy különös paragrafus, ami arról rendelkezik, hogy a kormány protokolláris ajándékként ingyen odaajándékozhat bármilyen állami tulajdonú ingóságot – szúrta ki a Válasz Online.
A jogszabály az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvényt egészíti ki egy új paragrafussal: „(12) Állami vagyonba tartozó ingóság reprezentációs célból, protokolláris ajándékként (a továbbiakban: protokolláris ajándék) ingyenesen átruházható. A protokolláris ajándék tulajdonjogának ingyenes átruházására az átadás során az állam protokolláris képviseletében eljáró személy e törvény erejénél fogva jogosult.”
A napokban több múzeumi dolgozó is megkereste a lapot, akik attól tartanak, hogy a jogszabály szélesre nyithatja a kaput az állami közgyűjtemények nagy értékű tárgyainak elajándékozása előtt. Tulajdonképpen attól félnek, hogy gyakorlattá válhat, hogy a diplomáciai utazások előtt a kormány tagjai egyszerűen kiemelnek majd egy-egy műtárgyat a raktárakból, például festményeket, iparművészeti remekeket, antik fegyvereket, és elviszik protokolláris ajándékként külföldi diplomáciai utazásokra.
A rendelkezés nem tartalmaz semmilyen korlátozást a múzeumi javakra nézve, általánosságban rendelkezik az állami vagyonba tartozó ingóságokról.
A lap felidézte, Orbán Viktor miniszterelnök néhány éve személyesen döntött a Magyar Nemzeti Múzeum egyik legértékesebb műtárgyának elajándékozásáról Lengyelország számára. Az 1533-ban Innsbruckban készült Jagelló díszpáncélt a kormányfő 2021-ben ellenszolgáltatás nélkül ajándékozta el. Akkor ehhez még külön kormányhatározatra volt szükség, az új rendelkezés viszont mintha igyekezne szükségtelenné tenné az ilyen trükközést, és egyszerűen megnyitná ezt a lehetőséget a kormány számára.
A Válasz Online az ügyben kérdést küldtünk a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, de egylőre nem érkezett válasz.