Válasz Online: Törvénymódosítással könnyítené meg a kormány a műtárgyak diplomáciai célú elajándékozását

  • narancs.hu
  • 2024. december 3.

Belpol

Egy érékes műtárgy elajándékozásához néhány éve még kormányhatározatra volt szükség.

November 29-én egy salátatörvénybe bújtatva jelent meg egy különös paragrafus, ami arról rendelkezik, hogy a kormány protokolláris ajándékként ingyen odaajándékozhat bármilyen állami tulajdonú ingóságot – szúrta ki a Válasz Online.

A jogszabály az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvényt egészíti ki egy új paragrafussal: „(12) Állami vagyonba tartozó ingóság reprezentációs célból, protokolláris ajándékként (a továbbiakban: protokolláris ajándék) ingyenesen átruházható. A protokolláris ajándék tulajdonjogának ingyenes átruházására az átadás során az állam protokolláris képviseletében eljáró személy e törvény erejénél fogva jogosult.”

A napokban több múzeumi dolgozó is megkereste a lapot, akik attól tartanak, hogy a jogszabály szélesre nyithatja a kaput az állami közgyűjtemények nagy értékű tárgyainak elajándékozása előtt. Tulajdonképpen attól félnek, hogy gyakorlattá válhat, hogy a diplomáciai utazások előtt a kormány tagjai egyszerűen kiemelnek majd egy-egy  műtárgyat a raktárakból, például festményeket, iparművészeti remekeket, antik fegyvereket, és elviszik protokolláris ajándékként külföldi diplomáciai utazásokra.

A rendelkezés nem tartalmaz semmilyen korlátozást a múzeumi javakra nézve, általánosságban rendelkezik az állami vagyonba tartozó ingóságokról.

A lap felidézte, Orbán Viktor miniszterelnök néhány éve személyesen döntött a Magyar Nemzeti Múzeum egyik legértékesebb műtárgyának elajándékozásáról Lengyelország számára. Az 1533-ban Innsbruckban készült Jagelló díszpáncélt a kormányfő 2021-ben ellenszolgáltatás nélkül ajándékozta el. Akkor ehhez még külön kormányhatározatra volt szükség, az új rendelkezés viszont mintha igyekezne szükségtelenné tenné az ilyen trükközést, és egyszerűen megnyitná ezt a lehetőséget a kormány számára.

A Válasz Online az ügyben kérdést küldtünk a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, de egylőre nem érkezett válasz.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.