Éjfél után

  • Donáth Mirjam
  • 2012. március 14.

Éjfélkor New Yorkban

Ilyet is csak David Lynch tud, vagy New York, vagy a kettő együtt éjfél után.

Útra keltünk éjfélkor New Yorkban. Ben azt mondta, meg kell nézzük. Ő a Mulholland Drive thrillerre gondolt a Bowery negyed Sunshine mozijában, én – akinek Bikácsy Gergely tanár úr azzal a kikötéssel írta alá annak idején az indexét, hogy kísérletet teszek David Lynch tudatalattijának értelmezésére, és a filmet háromszor láttam – inkább a varázslatra; éjfél után New Yorkban. Persze, hogy eszembe jutott, hogy még Woody Allen is Párizsban találta meg, de ezt a gondolatot egy hümmel elhessentettem. Aznap történt az is, hogy találkoztam a  Pa-dö-dővel, életemben először, hm, New Yorkban, és egyébként is hajlamos vagyok hinni a varázslatban. Úgy értem, ha épp nem történik, akkor is. Ha kitartotok, visszakanyarodom mindjárt a liberális Allentől a konzervatív Lynchhez, annál is inkább, mert Kansas után tegnap két déli államban is a konzervatív republikánus elnökjelölt, Rick Santorum győzedelmesedett. (Ami dióhéjban és a Demokrácia társas nyelvére fordítva annyit jelent, hogy ugyan a mérsékelt vonalat képviselő Romney távolabb került attól, hogy augusztus előtt összegyűjtse az 1144 katonát, amivel bebiztosíthatná elnökjelölését, valamint Paul után Gingrich is felemésztette a hadseregét, tehát elméletileg már csak két elefánt van játékban, de a konzervatív Santorumnak esélye sincs Romney legyőzésére, amíg be nem kebelezi Gingrich katonáit, Gingrich meg egyelőre ellenáll.)

De visszatérve a varázslatvadászatra, a Lower East Side-i rókalyukat, ahol lakom, tíz sarok sem választja el a Sunshine művészmozitól. Szerencsére, mert hétvégenként metróba ülni épp olyan, mint Owen Wilson karakterének abba a Woody Allen-i lovaskocsiba, ami visszarepíti a múltba – járni jár ugyan a metró egész éjjel, de hova. Ha a várt metró gurul is be, az sem áll meg a várt megállókban. A helyi járatból gyors lesz, és fordítva, a logikára négy éve nem sikerült rájönnöm. Mintha a piros metró, ami felvesz az Astorián, úgy döntene, hogy a Deákot és a Batyit kihagyva a Moszkván fog legközelebb megállni. Édesanyám kislánykorában írt egy novellát Kirúgtak, de boldog vagyok – kac, kac címmel. Főhőse, a kisföldalatti vezetője, egy nap összeomlik, mint Michael Douglas karaktere, és úgy dönt, hogy nem áll meg a megállókban. Tessék, egy valóra vált mese. Az is előfordul New Yorkban éjfél után, hogy egészen más metró érkezik a peronra, mint amelyiknek a vonalat tervezték. Mintha a Kálvin téri kék metrómegállóba a kisföldalatti futna be, hogy azután az Operáig meg se álljon. Életemben, az osztálykirándulásokat beszámítva sem sétáltam annyit, mint az elmúlt négy év alatt New Yorkban. Amióta Manhattan szigetének alsó-keleti részében lakom, a szellemmetró újra és újra a Little Italy negyedben dob ki, amely jelentős turistacentrum, bár méretét illetőleg mindössze két utca, és ha szándékosan akarnék, sose találnék rá. Little Italy és a Lower East Side-i Rókalyuk közé belelóg még két utcányi Chinatown, amin hazafele át kell vágnom, ahol a legabszurdabb órákban körasztaloknál zsugáznak kínai öregek. És mindig, mindig felsóhajtok, hogy bárcsak beszélném a nyelvet, és leülhetnék játszani közéjük!

Sunshine mozi, New York, március 10.


Sunshine mozi, New York, március 10.

Fotó: Donáth Mirjam

Múlt szombat éjfélkor nem reszkíroztunk, gyalogost mentünk a Sunshine mozihoz, ahol szinte teltház előtt vetítették a Mulholland Drive-ot. Ismerős az érzés, amikor újra nézel egy filmet, és már nem is emlékszel pontosan, hogy s mint volt, de egy jelenettel előbb beugrik, hogy mi következik? Hát az az érzés maradt most el. Ilyet is csak Lynch tud, vagy New York, vagy a kettő együtt éjfél után, de egy egész új Mulholland Drive-ot láttam. Voltak jelenetek, amelyekre kifejezetten vártam, mint a betegesen vigyorgó öregek minifiguráira, ahogy az autó hátsó ülésén ugrálnak, de az nem jött, helyette teljes életnagyságban kísértették az öregek a főhősnőt, és üldözték be a hálóba úgy, hogy megint kivert a víz, csak másképp. Hazafele Ben is hajtogatta, hogy ez nem az a változat volt, amit ő ismert, és akkor megpróbáltuk az új információk segítségével a kettőnk tudatalattijából összerakni a Lynchét. Az már Lynch varázslata, hogy annak ellenére, hogy egy fikarcnyival sem kerültem közelebb a megoldáshoz, nem maradt bennem hiányérzet. Csak a kínai öregeimnek felejtettem el hazafele úton aznap hajnalban odaköszönni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.