1300

  • Kálmán C. György
  • 2015. július 2.

Első változat

Az olimpiáról szóló megvalósíthatósági tanulmány tényleg iszonyú hosszú. Tehát nyilván meggyőző is.

Rövid leszek, mert mindezt már megírtam.

Éspedig nem egészen egy éve: akkor arról elmélkedtem, Tarlós milyen áhítattal beszél arról, hogy az ő programja 130 (azaz egyszázharminc) oldal, és ez mennyire felülmúlhatatlan és káprázatos teljesítmény már önmagában is. Tarlós – aki, mint írtam, nem a szavak, hanem a számok embere – azt hiszi, hogy hosszú tanulmányt (programot, bármit) írni lenyűgöző tett, komoly munka, tiszteletet érdemel. Tarlós – és még sokan mások – a Hosszú Tanulmány bűvöletében él, afféle terjedelem-sznob, akinek mintha tudomása sem volna arról, hogy pár oldal (ez vagy ez), ha az olyan, a világ sorát is megváltoztathatja, míg több ezer oldal esetenként gyors feledésbe merül.

Most nagyjából ugyanezt kellene leírnom.

Az olimpia önkéntes és fizetett hívei egyaránt azon lelkendeznek, hogy a PricewaterhouseCoopers 1300 (azaz egyezerháromszáz) oldalas megvalósíthatósági tanulmányt készített. Ez tényleg nagyon sok. Tízszer annyi, mint Tarlós főpolgármesteri programja. Íróknak (pláne költőknek) a teljes életművük ráférne. Ennyit már legépelni is… Sőt: van egy „vezetői összefoglaló”, az is 100 (egyszáz) oldal, tessenek elképzelni. Nagyon, nagyon okos ember(ek) lehet(nek) az(ok), akik(k) csak összefoglalóként ekkora szöveget produkál(nak). El vagyunk képedve, meg vagyunk győzve, ide nekünk az olimpiát.

false

Halok! Hullok! Ájulok!

Öööö… de bocsánat, mi is van benne? Mert, ugye, 1300 oldalt badarságokkal és bölcsességekkel is meg lehet tölteni. Bár az előbbit eszünk ágában sincs feltételezni, ugyan. De hát mégis. Vajon a hosszúság vagy a hosszú szövegben benne foglalt érvek hatották meg a felelős döntéshozókat? Csak nem az van (mert az nem lehet), hogy a terjedelem maga volt hatással azokra, akik látták a tanulmányt?

Nosza, az Átlátszó.hu adatigénylő lehetőségét kihasználva (amíg még lehet – erről lásd itt) ketten is megpróbálták elolvasni a művet. Nem az volt az akadály, hogy hosszú és bonyodalmas volna – ezt meg sem tapasztalhatták, mert nem kapták meg. Ismétlem: nem kapták meg. Merthogy ez állítólag nem közérdekű adat. Rohadt hosszú ugyan, rá is költöttek egy kalap közpénzt, de illetéktelennek akár csak belenézni is tilos.

Végül is, érthető. Ugyan, miért ne hinnénk el, hogy a tanulmány bizony nem 1299 oldal, hanem megvan az 1300? Nagyon sok. Tudnál ekkorát? Na ugye.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.