Vágyak

  • Kálmán C. György
  • 2015. július 22.

Első változat

Az állam mintha mindig pontosan tudná, hogy az emberek mit akarnak, mit terveznek, mire vágynak – és igyekszik is tudomásunkra hozni, hogy ő ezzel tisztában van.

Szárnyal a gazdaság.

Egyre több pénz marad a magyar emberek zsebében, és a családi adókedvezmények lehetőséget biztosítanak arra, hogy nyugodtabban tervezzenek a magyar vállalkozók és munkavállalók. A kormány immár számtalan támogatási programmal segíti elő a fiatalok talpraállását és a családok innovatív vállalkozásait. Horváth Bélánénak három gyermeke van, és kis családi üzletéhez most kapott két és fél millió forint vissza nem térítendő vállalkozásfejlesztő támogatást, amelynek segítségével új gépeket sikerült beszereznie. Horváthné elégedett a kisüzem előtt álló perspektívákkal. Számos munkaadó most már azon gondolkodik, hogy új munkavállalókat vonjon be a termelésbe, és magasabb munkabér fizetésére is lehetőség nyílik, ilyesmit fontolgatnak Horváthék is.

*

Szó sincs kivándorlásról.

Fiatal emberek elmennek egy rövid időre európai uniós országokba dolgozni, élnek azzal a lehetőséggel, hogy az unión belül szabad a mozgás és a munkavállalás. A becsületes munkával megkeresett pénz jelentős részét családjuknak visszautalják, és izgatottan készülnek a szabadság idejére, amikor hosszabb-rövidebb időre hazatérhetnek. Szándékuk pedig az, hogy mihamarabb végleg hazatérjenek, családot alapítsanak, és a magyar gazdaság fejlődéséhez járuljanak hozzá külhoni munkatapasztalataikkal. Közben persze saját egzisztenciájuk megalapozását is szem előtt tartják, de a hazaküldött pénz a hazai fogyasztást pörgeti föl, sokan vendégül látják rövidebb látogatásra családjuk tagjait. Ezek a fiatalok nagy reménységgel tekintenek hazánk jövőbeni fejlődése elé, sokaknak van honvágyuk, és már csomagolják a plüssmackót, okostelefont és kenyérsütő automatát. Van, aki autóval, van, aki fapados repülőgéppel igyekszik haza, csak most még kicsit más dolga van.

*

Mindkét szöveget én találtam ki, de igazi szövegek alapján. Az előbbi inkább a kormánymédiát, az utóbbi a kormányszóvivői megszólalásokat idézi föl. Közös jellegzetességük, hogy apró, emberközeli részletekkel, az életből merített elemekkel, kis történetekkel igyekeznek közelebb hozni azt, ami e nélkül üres számok, adatok halmaza lenne. A hatalom ráébredt, hogy senki nem hisz a számoknak, nem is érdeklik mindazokat, akiket meg kellene győzni, valahogyan közel kell hozni, személyessé kell tenni a rideg statisztikát, mindez ekkor rögtön hihetőbbé is válik.

false

 

Fotó: MTI

A szikár, tárgyszerű, adatokat közlő szöveghez képest a különbség csak árnyalatnyi. Csak annyi, hogy emberi szándékokról, vágyakról, érzelmekről esik szó, egyes sorsokba látunk bele egy pillanatra. Egyszerre kerül hozzánk emberileg közelebb az, akiről szó van (a sikeres vállalkozó és a külföldön dolgozó), és megbizonyosodhatunk arról, hogy a hatalom pontosan tudja, ki mit gondol, mit tervez, mit akar. Figyel ránk, számon tartja vágyainkat, és  azoknak megfelelően cselekszik. Ha ismeretségi körünkben mégsem mindenki lelkes a csodálatos állami támogatások miatt, vagy külföldön dolgozó ismerőseinknek eszük ágában sincs valaha is hazajönni – véletlen, esetleges: a mi alulinformáltságunknak tudható be.

Ezért aztán: mindig gyanakodjunk, amikor a hatalom „az emberek” intencióiról és kívánságairól teljes magátólértetődőséggel beszél. Ilyenkor saját szándékairól árul el valamit.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.