Magyarországnak mindig a saját útját kell járnia, és a saját maga által megépített úton kell járnia – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Veszprém megyei Pápa határában, a 83-as főútnak a várost Győrrel összekötő, kétszer kétsávos szakasza avatóünnepségén.
„Ha hagyjuk, hogy mások mondják meg, hogy mikor ki ellen harcoljunk, hogy kivel éljünk együtt, hogy kivel kereskedjünk, akkor a világ viharai tönkre fogják tenni Magyarországot” – folytatta, hozzátéve: „Magyarországnak a saját útját kell járnia, és hinnie kell abban, hogy a saját út az a jó út”.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy a kormánynak két nagy tartozása volt Pápával szemben: a kórház ügyét már korábban rendezték, most pedig új utat kapott a város. Az új útnak a gazdaságfejlesztés és a helyi életminőség javítása mellett a pápai katonai reptér miatt honvédelmi jelentősége is van. Miközben a világ más tájairól háborúról és válságról érkeznek a hírek, Magyarország építkezik – mondta a miniszterelnök.
„Derült időben, nyugodt vízen minden hajót jól el lehet kormányozni, de ma egyáltalán nem játszanak a kezünkre a körülmények, és a vizek egyáltalán nem nyugodtak. Soha ilyen háborús, nehéz, borzalmas időket nem éltünk át, mint amiket ma Európának el kell szenvednie, a veszélyek korába léptünk, a népek tengere feltámadott, és a kirobbant hullámverések mindenhonnan jól látszanak, innen, Magyarországról is” – mondta.
„Ha nem figyelünk, a hullámverések még bennünket is megrázhatnak (...), aki ilyen viharban hajózik, annak nincs könnyű dolga, ott rendben kell lenni az útiránynak, a hajótestnek, a vitorlázatnak, a hajó személyzetének, és nem árt az sem, ha a kapitány nem félnótás”.
Ahol ezek a dolgok nincsenek rendben, ott nem sikerül célba jutni és partot érni a miniszterelnök szerint.
Orbán Viktor azt mondta, a 83-as úttal a magyar kormány tartozott a magyar vidéknek. A magyar gyorsforgalmi úthálózat sűrűbb, mint a francia, a skandináv vagy az írországi, és majdnem olyan sűrű, mint az osztrák.
A magyar vidéktől viszont két dolgot vár a magyar kormány: azt hogy a közösségei legyenek erősek, mert enélkül nem lehet sikeres az ország, de közben „ne tűnjön el az egyes térségek igazi arcvonása”.