Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója szerint a gazdaság fél százalékkal zsugorodik, ám a KSH számait látva nem lehet kizárni, hogy a visszaesés még ennél is erőteljesebb lesz. "Akár az építőipari, akár a kiskereskedelmi adatokat nézzük, jelentős zuhanást látunk, de ez az iparra is igaz. Az, hogy idén recesszió lesz, az biztos” – mondta a Népszavának Molnár.
A mostani recesszió részben annak köszönhető, hogy a kormány elmúlt években erőltetett növekedési politikájának nincs fedezete, elfogytak azok a költségvetési források, amelyekkel korábban fűtötték a gazdasági növekedést. Ha megszűnik az uniós pénzek áramlása, azonnal recesszióba kerül a magyar gazdaság.
Az Orbán-kormány az elmúlt egy évben legalább 3000 milliárd forint értékben fagyasztott be beruházásokat az uniós forráshiány miatt, ez a volumen jövőre is hiányozni fog a nemzetgazdaságból. Márpedig így nem lesz itt négy százalékos gazdasági növekedés jövőre, legfeljebb 2,5 százalékkal nőhet a GDP. Ez a mérték nem kirívóan gyenge nemzetközi összehasonlításban.
A közepes jövedelmű országok csapdájából – ahol a magyar gazdaság is van – nem az újabb és újabb feldolgozóipari beruházások vezetik ki az országot. Azok az országok amelyek ki tudtak jönni a közepes jövedelem csapdájából, az oktatásba, az egészségügybe fektettek be. Ha magasabb az oktatási színvonal, biztosított az élethoszon át tartó tanulás, ott a tudás révén nő a termelékenység, ami hozzájárulhatna a bérek emeléséhez – mondta a GKI vezérigazgatója.
Az állam feladatait újra kellene gondolni, és jelentősen csökkenteni kellene a gazdaságba való beavatkozást annak érdekeben, hogy az így felszabaduló forrásokat az oktatás, az egészségügy, szociális szféra és a rendvédelem erősítésére lehessen fordítani.