Megveszi és át is alakítja a Mátrai Erőművet az állam

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. december 20.

Gazdaság

Szén helyett gázzal működtetnék az erőművet.

Gazdasági, ellátásbiztonsági, munkahely- és klímavédelmi okok miatt veszi meg a Mátrai Erőművet az állam - ezzel indokolta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter pénteki budapesti sajtótájékoztatóján a vásárlást. A miniszter közölte, hogy a Mátrai Erőmű megvásárlása néhány hónapon belül zárulhat le.

Az erőművet Mészáros Lőrinc holdingja, az Opus Global Nyrt. két éve vette meg, de legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy több dolgozó is rosszul lett egy szúrós szagú gáztól.

Palkovics azt mondta, nem fogják bezárni az erőművet, hanem átalakítási tervet dolgoznak ki a jövőképes működtetésére. Elmondása szerint korszerűsítve, a lignitfelhasználáson alapuló széntechnológia kivezetésével hosszútávon biztosítható is az Erőmű működése.

Palkovics kifejtette, hogy azért nem zárják be a Mátrai Erőművet, mert az energiaszükséglet több mint 17 százalékát fedezi, vagyis a paksi után az ország második legnagyobb alaperőműve, emellett pedig az elhelyezkedése is a további működtetést indokolja, hiszen több térség energiaellátása a hálózatok átalakításáig kizárólag innen biztosítható.

Palkovics kifejtette azt is, hogy az erőmű megvásárlását követően a legsürgősebb feladat a működési költség csökkentése lesz, ezen belül a legnagyobb részt a folyamatosan dráguló szén-dioxid-kvóta költsége teszi ki.

Az átalakítással párhuzamosan a széntechnológia kivezetéséig biztosítani kell az elöregedő blokkok működtetését, és át kell alakítani a visontai bánya termelését is.

Az átalakításról azt mondta, egy 500 megawattos gázturbinás erőművel számol, lehetőség szerint megújuló forrásból származó gázra alapozva, a hulladékgazdálkodási stratégiához kapcsolódva pedig hulladékhasznosító blokk is létrejönne. A bányához kapcsolódó rekultiváció napelemparkkal egészülhet ki, a korszerűsítések pedig elektromos energiává visszaalakítható hidrogén előállítását is lehetővé tennék környezetbarát módon - mondta.

A Mátrai Erőműben az utolsó lignites egység működési ideje 2029 végén jár le, ezt követően a széntüzelés leállna, és csak tartaléknak maradna egy blokk szükséghelyzetekre. Palkovics szerint nem zárható ki az sem, hogy a technológia fejlődése idővel lehetővé teszi a lignit környezetbarát felhasználását is.

Palkovics az átalakítás értékét a következő évtized technológiai újdonságaitól függően 200-300 milliárd forintra becsülte, de hangsúlyozta, hogy a költségeket nem az áram árának emelésével fedezik. A széntechnológia kivezetése az EU-céloknak is megfelel, az átalakítások ezért részben uniós támogatás, többek között a tagállamok energetikai korszerűsítéseit segítő modernizációs alap fedezheti - tette hozzá.

Az üzemben több mint 2100 ember dolgozik itt, a hozzá kapcsolódó ipari parknak csaknem 10 ezer alkalmazottja van, a megújuló erőműre ráadásul további üzemi lehetőségek is épülhetnek. Kérdésre válaszolva Palkovics közölte, hogy az erőmű dolgozóinak állását nem veszélyezteti az átalakítási folyamat, legfeljebb a munkaerő átcsoportosítása merülhet föl az üzemen belül.

Figyelmébe ajánljuk

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.