Rosszul lettek a Mátrai Erőmű dolgozói a szúrós szagú gázoktól

  • narancs.hu
  • 2019. november 19.

Lokál

A szálak egy víztározóhoz és Mészáros Lőrinchez vezetnek.

Múlt héten írta meg a sajtó, hogy a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Mátrai Erőmű visonati telephelyén felszabadult gázoktól többen rosszul lettek. Kedden a 444 arról írt, hogy a helyzet tovább romlott, többen mentek haza rosszullétre, fejfájásra, hasmenésre, hányingerre panaszkodva.

Az Átlátszó és a 444 is egy birtokukba jutott belső közleményről ír, eszerint a problémát már napokkal korábban észlelték, és a  szennyezés forrása az Őzse-völgyi viztározó technológiai vize.  A munkásoknak további védőfelszerelés viselését írták elő.

Visonta polgármestere, Szarvas László állítása szerint nem kapott hivatalos tájékoztatást az esetről. A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság november 16-án végzett méréseket Visonta öt pontján, arra jutottak, hogy a levegőben nincs káros anyag.

Az Erőműben ugyanakkor kimutatták kénhidrogén és nitrogén-monoxid egészségügyi határértéket meghaladó koncentrációját, valamint foszfor-hidrogént. Mindehárom rendkívül mérgezőnek számít, magas koncentrációban súlyos egészségkárosodást, halált is okozhatnak.

Az Átlátszó egy név nélkül nyilatkozó helyi informátorra hivatkozva azt írja, a szennyeződés nem a Mátrai Erőműből került a technológiai víztározóba. Sokkal valószínűbb, hogy az idén februárban működését megkezdő, szintén Mészáros tulajdonában lévő búzafeldolgozó és keményítőgyár a felelős. Ezt az állam 6,2 milliárd forinttal támogatta, Orbán Viktor kormányfő személyesen avatta fel.

A mátrai erőmű

A mátrai erőmű

Fotó: MTI

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”