2030-ban jégmentesek lehetnek az északi-sarkvidéki nyarak

  • narancs.hu
  • 2019. március 4.

Katasztrófa

Az Északi-sarkvidék körüli óceán akár már 2030 nyarára jégmentessé válhat egy új tanulmány szerint.

A korábbi kutatások arra jutottak, hogy az Északi-sarkvidéken az évszázad közepére várhatóak a jégmentes nyarak - közölte az MTI.

Az új kutatás során használt klímamodell szerint azonban már 2030 és 2050 között bekövetkezhet ez, amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértéke tovább emelkedik. Ráadásul, tekintettel a Csendes-óceán trópusi területeinek hosszantartó melegedő fázisára, valószínű, hogy ez 2030-hoz közelebbi időszakban fog bekövetkezni.

A jég zsugorodásának fő oka az emberi tevékenység által okozott klímaváltozás, így az első jégmentes nyár ideje is attól függ, hogy az üvegházhatású gázkibocsátás mértéke tovább növekszik vagy korlátozzák azt - mondta James Screen, a tanulmány vezető szerzője, a brit Exeteri Egyetem klímakutatója. "Lehet fogadni" - mondta.

A tanulmányt az Amerikai Geofizikai Egyesület Geophysical Research Letters című szaklapjában publikálták.

Figyelmébe ajánljuk

Pizsamapartizánok

Régen a film az életet utánozta (a vonat érkezett, a munkások a gyárból meg távoztak, csak hogy a klasszikusoknál maradjunk), ma már fordítva van: úgy akarunk viselkedni, mint kedvenc filmjeink szereplői, rájuk akarunk hasonlítani, azt akarjuk átélni, amit ők.

Amerikai legenda

Ez a film annyira áhítatos tisztelgés az Ed Sullivan nevű legenda előtt, hogy szinte észre sem vesszük, mennyire hiányzik belőle az Ed Sullivan nevű ember, aki egykor, a tévézés hőskorában a róla elnevezett, minden idők leghosszabb ideig létező és legnagyobb nézettséget elérő show-ját vezette – tulajdonképpen megteremtve a tv-show műfaját, mint olyat.

AI kontra Al Bano

A kisebb-nagyobb kihagyásokkal és különböző neveken, de 1987 óta létező Vasvári Színjátszó Fesztivál az alkalmi falusi színjátszóktól a független színházi szféra elismert társu­la­tai­ig terjedően reprezentálja a hazai nem hivatásos színjátszás különböző szintjeit.

Családban marad

A kiállításon apa és fia műveit látjuk generációs párba állítva, nemzetközi kontextusba helyezve és némileg rávilágítva a hazai üvegművészet status quójára.