A legrosszabb forgatókönyvre is próbálnak felkészülni

  • narancs.hu
  • 2020. április 15.

Katasztrófa

Kapacitásnövelés a Budapesti Temetkezési Intézetnél.

Több mint kétszeresére emelte halotthűtő kapacitását a Budapesti Temetkezési Intézet a pandémiás helyzetre hivatkozva - írja a Népszava.

A külföldi járványhelyzetet figyelve az illetékesek szerint a legrosszabb helyzetre is készülni kell, bár Magyarországon a halálesetek száma szerencsére még messziről sem közelíti meg a gócpontnak számító országokét. Mivel azonban ezeken a helyeken a temetők telítődése is komoly problémát okoz, ezért - a járvány esetleges berobbanására való felkészüléshez - a fővárosi önkormányzat előre felmérte a Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) Zrt. halotthűtő- és hamvasztási (krematóriumi) kapacitásait.

A Budapesti Városüzemeltetési Holding (BVH) Zrt. a Főpolgármesteri Hivatallal szoros együttműködve készítik elő a kapacitásnövelést: ennek keretében a fővárosi temetők halotthűtőinek kapacitása több, mint kétszeresére növekszik. A fővárosi temetkezési cég Népszavának küldött adatai alapján (az eddigi 250 helyett) szerdától összesen 592 halott hűtésére lesz elegendő kapacitás Budapesten. (Bővítették a Csömöri hamvasztóüzem és az Új Köztemető hűtőit, ami együtt 413 férőhelyet jelent, míg a többi temetőben további 179 helyet készítenek elő - teszik hozzá.)

A hamvasztási kapacitás növelése azonban nem tehető meg ilyen mértékben, ahogy írják a fővárosi hamvasztások száma átlagosan 150 lehetne hetente, de veszélyhelyzetben sem növekedhet 280 fölé. Budapesten csak a csömöri sírkert hamvasztóüzemében végeznek hamvasztást, ez az ottani magántemető része; illetve Budafokon működik még egy, magántulajdonú hamvasztó.  A Kozma utcai krematíórium bezárása óta önkormányzati tulajdonú hamvasztó nincs Budapesten.

Jelenleg a kijárási korlátozások értelmében temetés csak  szűk családi körben tartható. A koronavírus-járvány miatt pedig halottszállítási és temetkezési protokollként a fertőző betegségben elhunytakra vonatkozó általános rendelkezések érvényesek.

Horváth József, az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület elnöke a Népszava kérdésére elmondta, hogy 200 temetkezési szolgáltató és a 17 hamvasztóüzem számára kértek segítséget az operatív törzstől egyszer használatos védőruha, védőszemüveg, ffp3 maszk, pvc-be mártott kesztyű, lábzsák, valamint kézfertőtlenítő beszerzéséhez térítés ellenében.

Figyelmébe ajánljuk

Klasszissal jobban

  • - minek -

Az utóbbi évtizedek egyik legnagyszerűbb poptörténeti fejleménye volt a Saint Etienne 1990-es létrejötte, no meg három és fél évtizedes, nagyjából töretlen, egyenletesen magas színvonalú pályafutása – mindez azonban most lezárulni tűnik.

Közös térben, külön utakon

A gesztusfestészetet helyezi fókuszba a hajdani Corvin Áruház épületében működő Apollo Gallery legújabb kiállítása, amely három figyelemre méltó kortárs absztrakt művész világát hozza össze.

Anyu vigyázó tekintete

Kamasz lánynak lenni sosem könnyű, de talán még nehezebb egy Himalájában fekvő bentlakásos iskolában a 90-es években. Mira (Preeti Panigrahi) eminens tanuló: egyenszoknyája mindig megfelelő hosszúságú (szigo­rúan térd alá ér), jegyei példásak, gondolatait tanulmányai és sikeresnek ígérkező jövője töltik ki.

Éden délen

  • - turcsányi -

Egy évvel a The Highwaymen együttes megalakítása után, 1986-ban kijött egy tévéfilm – nyilván népszerűsítendő az úgynevezett outlaw country muzsika valaha élt négy legnépszerűbb alakjával összerántott truppot.

Hol nem volt

Tökéletesen passzol a két éve Szemle Plusz néven újragondolt Városmajori Színházi Szemle programjához a nagyváradiak Csárdáskirálynője. Már csak azért is, mert tavaly a Színházi Kritikusok Céhének tagjaitól ez a produkció kapta meg a legjobb szórakoztató előadásnak járó szakmai elismerést. Novák Eszter rendezése mégsem működött ezen a vihar utáni, esős nyárestén.

Ilyen tényleg nincs Európában

„És jelentem, hogy szeptember elsején be lehet menni a bankba és föl lehet venni a 3 százalékos otthonteremtési hitelt, családi állapottól, lakhelytől függetlenül, és a legfiatalabbak is tulajdonosok lesznek a saját otthonukban. Én nem tudom, hogy ez lelkesítő cél-e bárkinek, de azt biztosan mondhatom, hogy sehol Európában olyan nincs, hogy te barátom, eléred a 18 éves kort, és ha úgy döntesz, hogy saját otthonban akarsz lakni, akkor az lehetséges.”