Összeütközött egy utasszállító repülő és egy katonai helikopter Washingtonban

  • Narancs.hu/MTI
  • 2025. január 30.

Katasztrófa

Mindkét gép a Potomac folyóba zuhant, nagy erőkkel kutatnak az áldozatok után. 

Összeütközött egy utasszállító repülőgép és egy katonai helikopter Washington belvárosának közelében a Potomac folyó felett szerda este. 

Az American Airlines légitársaság közleményéből kiderül, hogy a szerencsétlenül járt utasszállító Wichita felől tartott Washingtonba, és épp leszálláshoz készülődött a Ronald Reagan repülőtérre, amikor a Potomac folyó felett ütközött egy gyakorló repülést végző Blackhawk típusú katonai helikopterrel.

Az ütközés helyi idő szerint nem sokkal este 9 óra előtt történt, amely után a két jármű a viszonylag sekély és fagyos folyóba zuhant. Az utasszállító repülőgép a levegőben történt ütközést követően kettétört, miközben a helikopter a rotorján fekszik a két méter mély vízben. 

Bár az első hírek arról szóltak, hogy túlélőket húztak ki a folyóból, a CBS információi szerint túlélőket nem találtak, 18 holttestet azonban már megtaláltak. A légitársaság közlése szerint 60 utas és 4 fős legénység tartózkodott az utasszállító repülőgépen. A helikopter fedélzetén sajtóértesülések szerint három katona utazott.

A szövetségi és állami hatóságok a helyi idő szerint a késő esti órákban nagy erőkkel végezték a kutatást és mentést. Az amerikai parti őrség közölte, hogy minden elérhető erőforrást rendelkezésre bocsát. Virginia és Maryland állam, valamint Washington város hatóságai – rendőrség, mentők, és tűzoltóság – egyaránt részt vesznek a munkában. Maryland állam kormányzója azt közölte, hogy az állam rendőrségének búváregységét is a helyszínre küldték.

Az ütközést kamerák is rögzítették: 

Az amerikai műkorcsolya-szövetség közlése szerint több műkorcsolyázó utazott a gépen, ugyanis Wichitában tartottak edzőtábort és bajnokságot, innen tértek épp haza. A TASZSZ orosz hírügynökség közlése szerint a páros műkorcsolya 1994-es világbajnokai, a ma már edzőként dolgozó orosz Jevgenyija Siskova és Vagyim Naumov is a gépen voltak. 

A baleset okai egyelőre ismeretlenek. Nyilvánosságra került a légiirányítás és a helikopter közti beszélgetés, ebben a torony először azt kérdezi a helikoptertől, hogy látja-e az utasszállítót, majd arra utasítja, hogy mögötte menjen el. A helikopter ezután jelzi, hogy látja a gépet, és kikerüli, 13 másodperccel később azonban már megtörténik az ütközés. 

Donald Trump elnök közleményt adott ki, hogy szorosan követi a fejleményeket, és egyben köszönetet mondott a mentésben dolgozóknak. A Truth Social oldalon arról posztolt, hogy a a baleset egy tiszta éjszakán történt, a gép egy rutinútvonalon készült leszállni, a helikopter viszont egyenesen felé tartott, és vajon miért nem tért ki a gép elől. Trump az irányítótornyot hibáztatta: "Miért nem mondta meg az irányítótorony a helikopternek, hogy mit csináljon, ahelyett, hogy megkérdezte, látja-e a gépet. Ez egy rossz helyzet, amit úgy néz ki, meg lehetett volna előzni. NEM JÓ!!!" – írta az elnök. 

A Ronald Reagan repülőtér az amerikai főváros rendkívül forgalmas belföldi repülőtere, közvetlenül a Potomac folyó partján fekszik, hivatalosan a Virginia állambeli Arlington területén. A Potomac folyó feletti vízfelületet nem csak a repülőtéren közlekedő utasszállító gépek használják, hanem rendszeresen repülnek a folyó fölött alacsony magasságban egy közeli katonai bázisra tartó, vagy onnan felszálló katonai repülők és helikopterek is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

Aki én vagyok

Az amerikai dokumentarista fotográfia egyik legfontosabb alakjának munkáiból először láthatunk önálló kiállítást Magyarországon. A tárlat érzékenyen és empatikusan mutat fel női sorsokat, leginkább a társadalom peremére szorult közösségek tagjainak életén keresztül. A téma végigkísérte Mark egész életművét, miközben ő maga sem nevezte magát feminista alkotónak. A művek befogadása nem könnyű élmény.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.

Cserealap

Szabad jelzést adhat a XII. kerületi önkormányzat Schmidt Máriáék érdekeltségének a Városmajor melletti nagyarányú lakásépítési projektre. Cserébe a vállalat beszállna a nyilas terror áldozatai előtt tisztelgő, régóta tervezett emlékmű finanszírozásába.