Emberek halnak meg egy évtizedekig felelőtlenül működtetett cementgyár és annak szakszerűtlen bontása miatt Lőrinciben és környékén. A Hatvan mellett található város kálváriájáról szóló történet bejárta az országos médiumokat, azonban eddig nem kezdődött el a korábbi gyárterületen lévő mintegy 80 tonna azbesztszármazékot is tartalmazó veszélyes törmelék elszállítása.
|
A helyiek két fronton harcolnak; az egyik talán sikerrel zárul. Egy decemberi kormánydöntést követően 1,3 milliárd forintból – minden bizonnyal 2015-ben – rekultiválják a területet. Vannak azonban, akiken ez már nem segít: sokan megbetegedtek, illetve meghaltak az azbeszttel történt érintkezéssel vagy belélegzésével kapcsolatba hozható mellhártyarákban (mesothelioma). Környezetszennyezéssel okozott egészségkárokozás miatt néhányan be is perelték a Selyp Invest Kft.-t és a magyar államot – előbbi a jelenlegi, utóbbi a cementgyár területének egykori tulajdonosa.
A pereskedők szerint a cementgyár környékén élők közül többen a termelés során és a tulajdonosváltás utáni szakszerűtlen bontás következtében levegőbe került azbeszt – a hosszú lappangási idő következtében akár 25-30 évvel ezelőtti – belélegzése miatt betegedtek meg. Az eljárások elindultak, ám az első néhány tárgyalás furcsaságai után néhányan úgy látják, hogy az alpereseknek egyáltalán nem fontos az ügyük; az érintettek között akadt olyan is, aki azt mondta, hogy szerinte „a fejesek a felperesek halálára játszanak”.
Magyar Krisztián teljes riportját a csütörtökön megjelent Magyar Narancsban olvashatják.