Kövér László-i módszereket alkalmazna a Fidesz Orosházán – székbírságot szabhat ki a polgármester

Kis-Magyarország

Aki a jövőben a fideszes városvezető szerint akadályozza az érdemi munkát és sérti a képviselő-testületi ülés méltóságát, pénzbírsággal sújtható. Ez lenne az ún. székbírság. A társadalmi megbízatású alpolgármester korlátlan hozzászólási lehetőséget kap - a Fidesz helyi elnökét ruházták fel ezzel a jogkörrel. Jogi és politikai aggályok sora merült fel a vitában.

Mi sérti a képviselő-testület méltóságát Orosházán? Ha az ellenzéki képviselők olykor kertelés nélkül elmondják a véleményüket az előterjesztésekről és a városvezetésről és eközben nem rejtik véka alá, hogy Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármestert alkalmatlannak tartják feladata ellátására? Vagy az, ha a Fidesz-frakció szerint az ellenzékiek éles kijelentéseikkel és időnként közbekiabálásaikkal zavarják a közgyűlés munkáját? Erről zajlott csütörtökön heves vita Orosházán azok után, hogy a kormánytöbbség beterjesztette az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról (szmsz) szóló rendeletmódosítást. Ennek két lényeges eleme volt. Az egyik szerint a testületi üléseket megzavaró, a közgyűlés méltóságát sértő kijelentést tevő képviselő ún. székbírsággal sújtható, a másik alapján a nem mellékesen a Fidesz helyi elnökeként ténykedő Molnár Béla társadalmi megbízatású alpolgármester minden napirendi ponthoz korlátlan hozzászólási lehetőséget kap.

Amint előre sejteni lehetett, óriási vita kavarodott az előterjesztésből. Az ellenzéki képviselők, köztük Fetser János (MSZP) és Szabó Ervin (Jobbik-Konzervatívok) a durva politikai rendszerszabályozást, a kritikus hangok elhallgattatásának szándékát látták a rendeletmódosításban, amelyre 1990 óta helyben nem volt példa. Ráadásul megítélésük szerint nincs olyan helyzet, amiért ezt életbe kellene léptetni ezt a „szájzárrendeletet.” Már túl a politikai megfélemlítésen. Az sem derült ki az előterjesztés szövegéből, hogy a székbírság kiszabását csak a polgármester, vagy mellette a képviselők is kezdeményezhetik. S az sem, hogy mikor, milyen esetben, milyen szavak használatánál áll fenn ez a lehetőség.

Az viszont világossá vált, utóbbit semmilyen módon nem szabályozzák, így sokak szerint teljesen szubjektív lesz. Azt azonban az orosházi fideszes városvezető és Burai Mihály jegyző egyértelművé tette, ennek kiszabását csak az ülésvezető polgármester kezdeményezheti és egyszerű többséggel fogadják el.

A bírság mértéke a képviselői tiszteletdíj, 179 ezer forint 20 százaléka. Ám ötnél többször nem szabható ki, így csak a teljes tiszteletdíjat lehet visszatartani egy-egy hónapban,

külön nem kell fizetni a képviselőnek. „Ezt ellenem találták ki, egyben ellentmond a képviselői jogállásnak, ami az egyenlő jogokról és kötelezettségekről szól” – mondta a Narancs.hu-nak Fetser János.

Emellett az orosházi Fidesz-elnöknek, Molnár Bélának politikai gesztust téve a kormánypárti többség megszavazta, hogy a nem választás, hanem egy sajátos jogintézmény révén, a polgármester jóvoltából társadalmi alpolgármesterként szavazati joggal nem rendelkező, csupán tanácskozási joggal a testületi ülésen részt vevő várospolitikus korlátlan hozzászólási lehetőséggel rendelkezik a jövőben. Abban a képviselők egyetértettek, hogy a rendeletmódosítást elküldik véleményezésre a törvényességi feladatot ellátó Békés Vármegyei Kormányhivatalnak.

Úgy fest, az orosházi önkormányzat kormánytöbbsége rálépett arra az útra, amely Kövér László házelnök bírságoló, megfélemlítő működését és házmesterstílusát jellemzi. De ahogy két évvel ezelőtt a Társaság a Szabadságjogokért jelezte, hasonló szankciós intézkedést vezetett be a Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzat is. Akkor úgy fogalmazott a jogvédő szervezet, hogy „nem a képviselők elhallgattatásától lesz kulturált a politikai vita”.

(Címlapképünkön: Dávid Zoltán polgármester és Burai Mihály jegyző. Forrás: Fetser János Facebook)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.