Kövér László-i módszereket alkalmazna a Fidesz Orosházán – székbírságot szabhat ki a polgármester

Kis-Magyarország

Aki a jövőben a fideszes városvezető szerint akadályozza az érdemi munkát és sérti a képviselő-testületi ülés méltóságát, pénzbírsággal sújtható. Ez lenne az ún. székbírság. A társadalmi megbízatású alpolgármester korlátlan hozzászólási lehetőséget kap - a Fidesz helyi elnökét ruházták fel ezzel a jogkörrel. Jogi és politikai aggályok sora merült fel a vitában.

Mi sérti a képviselő-testület méltóságát Orosházán? Ha az ellenzéki képviselők olykor kertelés nélkül elmondják a véleményüket az előterjesztésekről és a városvezetésről és eközben nem rejtik véka alá, hogy Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármestert alkalmatlannak tartják feladata ellátására? Vagy az, ha a Fidesz-frakció szerint az ellenzékiek éles kijelentéseikkel és időnként közbekiabálásaikkal zavarják a közgyűlés munkáját? Erről zajlott csütörtökön heves vita Orosházán azok után, hogy a kormánytöbbség beterjesztette az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról (szmsz) szóló rendeletmódosítást. Ennek két lényeges eleme volt. Az egyik szerint a testületi üléseket megzavaró, a közgyűlés méltóságát sértő kijelentést tevő képviselő ún. székbírsággal sújtható, a másik alapján a nem mellékesen a Fidesz helyi elnökeként ténykedő Molnár Béla társadalmi megbízatású alpolgármester minden napirendi ponthoz korlátlan hozzászólási lehetőséget kap.

Amint előre sejteni lehetett, óriási vita kavarodott az előterjesztésből. Az ellenzéki képviselők, köztük Fetser János (MSZP) és Szabó Ervin (Jobbik-Konzervatívok) a durva politikai rendszerszabályozást, a kritikus hangok elhallgattatásának szándékát látták a rendeletmódosításban, amelyre 1990 óta helyben nem volt példa. Ráadásul megítélésük szerint nincs olyan helyzet, amiért ezt életbe kellene léptetni ezt a „szájzárrendeletet.” Már túl a politikai megfélemlítésen. Az sem derült ki az előterjesztés szövegéből, hogy a székbírság kiszabását csak a polgármester, vagy mellette a képviselők is kezdeményezhetik. S az sem, hogy mikor, milyen esetben, milyen szavak használatánál áll fenn ez a lehetőség.

Az viszont világossá vált, utóbbit semmilyen módon nem szabályozzák, így sokak szerint teljesen szubjektív lesz. Azt azonban az orosházi fideszes városvezető és Burai Mihály jegyző egyértelművé tette, ennek kiszabását csak az ülésvezető polgármester kezdeményezheti és egyszerű többséggel fogadják el.

A bírság mértéke a képviselői tiszteletdíj, 179 ezer forint 20 százaléka. Ám ötnél többször nem szabható ki, így csak a teljes tiszteletdíjat lehet visszatartani egy-egy hónapban,

külön nem kell fizetni a képviselőnek. „Ezt ellenem találták ki, egyben ellentmond a képviselői jogállásnak, ami az egyenlő jogokról és kötelezettségekről szól” – mondta a Narancs.hu-nak Fetser János.

Emellett az orosházi Fidesz-elnöknek, Molnár Bélának politikai gesztust téve a kormánypárti többség megszavazta, hogy a nem választás, hanem egy sajátos jogintézmény révén, a polgármester jóvoltából társadalmi alpolgármesterként szavazati joggal nem rendelkező, csupán tanácskozási joggal a testületi ülésen részt vevő várospolitikus korlátlan hozzászólási lehetőséggel rendelkezik a jövőben. Abban a képviselők egyetértettek, hogy a rendeletmódosítást elküldik véleményezésre a törvényességi feladatot ellátó Békés Vármegyei Kormányhivatalnak.

Úgy fest, az orosházi önkormányzat kormánytöbbsége rálépett arra az útra, amely Kövér László házelnök bírságoló, megfélemlítő működését és házmesterstílusát jellemzi. De ahogy két évvel ezelőtt a Társaság a Szabadságjogokért jelezte, hasonló szankciós intézkedést vezetett be a Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzat is. Akkor úgy fogalmazott a jogvédő szervezet, hogy „nem a képviselők elhallgattatásától lesz kulturált a politikai vita”.

(Címlapképünkön: Dávid Zoltán polgármester és Burai Mihály jegyző. Forrás: Fetser János Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”