Colin Dexter: Az utolsó busz Woodstock felé (Morse felügyelő rejtélyes esetei)

  • - borz -
  • 2009. április 23.

Könyv

A brit televízióban 1987 óta fut (rendszertelenül) a Morse felügyelő sorozat, amelyben a krimit az "ibuszos" filmmel egyesítő, világszerte elterjedt zsáner egyik úttörőjét tisztelhetjük (a Midsomer gyilkosságok, a szicíliai Montalbano vagy a velencei Brunetti felügyelő - mind későbbiek).
A brit televízióban 1987 óta fut (rendszertelenül) a Morse felügyelõ sorozat, amelyben a krimit az "ibuszos" filmmel egyesítõ, világszerte elterjedt zsáner egyik úttörõjét tisztelhetjük (a Midsomer gyilkosságok, a szicíliai Montalbano vagy a velencei Brunetti felügyelõ - mind késõbbiek). Morse inspektor Oxfordban és környékén vitézkedik, a jó nevû Temze-völgyi Rendõrkapitányság kötelékében. A tájegység és a nagy múltú egyetemi város nem utolsósorban patinás (és mûpatinás) kocsmáiról s az ott mért történelmi sörökrõl nevezetes, nem csoda hát, hogy a lokálpatrióta Morse egyik megkülönböztetõ jegye a sörivás, úgy szolgálatban, mint szolgálaton kívül, de nem veti meg a brandyt, a sherryt és a whiskyt sem, egyáltalán, kínálhatja bárki, bármikor, bármilyen alkoholnemûvel, õ sosem mond nemet. A highbrow egyetemi népséget és a sznobokat, akikkel pedig gyakran akad dolga mûködési területén, megveti - amiben a legkevésbé sem hátráltatja saját sznobizmusa. Elég csak annyit közölnünk róla, hogy tûzpiros Jaguarral nyomul, és nagy rajongója Wagnernek, a klasszikus irodalomnak, a keresztrejtvénynek, s a szõrözésig menõ megszállottja a nyelvhelyességnek.

Ami Morse magyarországi jelenlétét illeti, a tévésorozat már túl van a 30. epizódon, a Story csatornán látható, de gyakorlatilag élvezhetetlenné teszi a rettenetes szinkron. Most könyv alakban is elindult az egy tucat regénybõl álló folyam (a könyvek száma hússzal kevesebb, mint a filmeké); Colin Dexter szövege hasonlíthatatlan jobban járt Katona Terézia fordításával, mint a tévészinkronnal.

Perfact-Pro, 2008, 216 oldal, 1995 Ft

***

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.