54 ember halt meg etnikai összecsapások miatt Indiában

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. május 7.

Külpol

Vallási okok is meghúzódnak a konfliktus mögött. 

54 ember vesztette életét etnikai csoportok közötti összecsapásokban India északkeleti részén – jelentette a Kathpress osztrák katolikus hírügynökség vasárnap indiai egészségügyi forrásokra hivatkozva.

A Mianmarral határos Manipur szövetségi állam székhelyének, Imphalnak és a délebbre fekvő Csuracsandpur körzetnek a kórházai eddig 54 halottat jelentettek.

A konfliktus hátterében etnikai és vallási okok húzódnak meg: a keresztény őslakosok az ellen tiltakoznak, hogy a többségi hindu meitei népcsoport a kormánytól „védett törzs” státuszt kapjon. Az ilyen népcsoportok számára bizonyos számú helyet tartanak fenn a kormányzati állások, illetve felsőoktatási helyek betöltésénél.

A Kathpress beszámolója szerint a tüntetéseket a keresztény többségű naga és kuki törzs szervezi, tiltakozva a szerintük egyébként is tehetős meitei népcsoport további támogatása ellen.

Miután egy szerdai tüntetés zavargásokba torkollt, az indiai kormány több ezer katonát küldött Manipur államba, felfüggesztették az internet működését, és a „rendkívüli helyzetekre” tűzparancsot adtak ki. A szemben álló csoportok közötti erőszak péntek esti újbóli fellángolása nyomán szombaton sem csillapodott a feszültség a térségben. Az összetűzések során házakat és üzleteket gyújtottak fel.

Zuankamang Daimai baptista lelkipásztor az UCANews ázsiai katolikus hírszolgálatnak nyilatkozva elmondta, hogy a zavargások során több mint ötven templomot romboltak le, és keresztények ezreit űzték el otthonaikból.

A 2,9 milliós Manipur állam lakóinak 53 százaléka tartozik a hindu meitei népcsoporthoz, a népesség többi része különböző helyi törzsekből áll. A 2011-es népszámlálás adatai szerint a szövetségi államban a legnagyobb felekezeteket a hinduk és a keresztények alkották, utóbbiak között a katolikusok mintegy 100 ezer fővel kisebbségnek számítanak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.