Augusztus végéig nincs értelme békéről tárgyalni az ukránok szerint

  • narancs.hu
  • 2022. június 18.

Külpol

Vitalij Klicsko szerint az nem vállalható kompromisszum, hogy ukrán területeket engedjenek át Oroszországnak.

Ha az utolsó orosz katona is elhagyja Ukrajnát, lehet békéről tárgyalni Oroszországgal, addig nem – nyilatkozta a BBC-nek Vitalij Klicsko kijevi polgármester. 

A HVG idézi Klicskóé mellett David Arahamijának, az ukrán békedelegáció vezetőjének a nyilatkozatát, aki úgy látja, a legkorábban augusztus végén ülhetnek asztalhoz az oroszokkal, mert addig az ukrán hadsereg ellentámadásokat hajt végre, és a mostaninál jobb pozícióból kezdheti a tárgyalást. 

Klicsko nem tart attól, hogy a nyugati országok majd nyomást gyakorolnak Ukrajnára, s elvárják, hogy tegyen engedményeket az oroszoknak. Az egykori profi ökölvívó azt mondta, az oroszok kompromisszumot emlegettek, és hogy megoldást kell találni, de ukrán területeket átengedni Oroszországnak nem kompromisszum, az vállalhatatlan. 

A polgármester szerint ahhoz, hogy Ukrajna kompromisszumot kössön, az kell, hogy az oroszok elhagyják az ukránok szülőföldjét. Emlékeztetett, hogy ez a háború az oroszok, az Orosz Föderáció számára is tragédia, és ha most még nem is értik meg az  ott élő emberek, hamarosan rájönnek, hogy fölösleges életeket áldozni Putyin ambícióiért.

Ukrajna és Oroszország békedelegációi május 29-én Isztambulban találkoztak, azóta csak online egyeztetés zajlott, szemlátomást eredménytelenül.

Ukrajna számára pedig most minden eddiginél fontosabb a nyugati segítség, mert a keleti hadszíntéren az orosz csapatok lassan előrenyomulnak – olvasható a 24.hu elemző írásában.

Az ukrán veszteségekről szóló beszámolók egy ideje már az ukrán sajtóban is nyilvánosak. Június elsején Zelenszkij elnök napi 60-100 halottról beszélt, június közepén pedig napi ezer halottat és sebesültet említettek. 

Annak, hogy most már nyilvánosságra hozzák ezeket az információkat, egyrészt az lehet a magyarázata a 24.hu szerint, hogy az ukrán vezetés így készítheti fel a közvéleményt egy esetleges harctéri kudarcra, mert bár most mindenki elszánt, előfordulhat olyan helyzet, amikor vissza kell vonulni keleten a totális vereség megelőzése érdekében. A veszteségekről szóló hírek a nyugati nyilvánosságnak is szólhatnak, hogy fönntartsák a figyelmet és érzékeltessék, miért van szükség a támogatásra.

Az Egyesült Államok a legnagyobb támogató, ami a fegyvereket és a fölszerelést illeti: szerdán újabb egymilliárd dollárnyi segélyről döntöttek Amerikában. Az utóbbi időben elsősorban tüzérségi fegyvereket, rakétarendszereket küld az USA. A nagyobb országok mellett Szlovákia helikopterekkel és sorozatvetőkkel, Csehország önjáró tüzérségi eszközökkel, harckocsikkal és harcjárművekkel, Görögország kétszáz gyalogsági harcjárművel segít. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.