Augusztus végéig nincs értelme békéről tárgyalni az ukránok szerint

  • narancs.hu
  • 2022. június 18.

Külpol

Vitalij Klicsko szerint az nem vállalható kompromisszum, hogy ukrán területeket engedjenek át Oroszországnak.

Ha az utolsó orosz katona is elhagyja Ukrajnát, lehet békéről tárgyalni Oroszországgal, addig nem – nyilatkozta a BBC-nek Vitalij Klicsko kijevi polgármester. 

A HVG idézi Klicskóé mellett David Arahamijának, az ukrán békedelegáció vezetőjének a nyilatkozatát, aki úgy látja, a legkorábban augusztus végén ülhetnek asztalhoz az oroszokkal, mert addig az ukrán hadsereg ellentámadásokat hajt végre, és a mostaninál jobb pozícióból kezdheti a tárgyalást. 

Klicsko nem tart attól, hogy a nyugati országok majd nyomást gyakorolnak Ukrajnára, s elvárják, hogy tegyen engedményeket az oroszoknak. Az egykori profi ökölvívó azt mondta, az oroszok kompromisszumot emlegettek, és hogy megoldást kell találni, de ukrán területeket átengedni Oroszországnak nem kompromisszum, az vállalhatatlan. 

A polgármester szerint ahhoz, hogy Ukrajna kompromisszumot kössön, az kell, hogy az oroszok elhagyják az ukránok szülőföldjét. Emlékeztetett, hogy ez a háború az oroszok, az Orosz Föderáció számára is tragédia, és ha most még nem is értik meg az  ott élő emberek, hamarosan rájönnek, hogy fölösleges életeket áldozni Putyin ambícióiért.

Ukrajna és Oroszország békedelegációi május 29-én Isztambulban találkoztak, azóta csak online egyeztetés zajlott, szemlátomást eredménytelenül.

Ukrajna számára pedig most minden eddiginél fontosabb a nyugati segítség, mert a keleti hadszíntéren az orosz csapatok lassan előrenyomulnak – olvasható a 24.hu elemző írásában.

Az ukrán veszteségekről szóló beszámolók egy ideje már az ukrán sajtóban is nyilvánosak. Június elsején Zelenszkij elnök napi 60-100 halottról beszélt, június közepén pedig napi ezer halottat és sebesültet említettek. 

Annak, hogy most már nyilvánosságra hozzák ezeket az információkat, egyrészt az lehet a magyarázata a 24.hu szerint, hogy az ukrán vezetés így készítheti fel a közvéleményt egy esetleges harctéri kudarcra, mert bár most mindenki elszánt, előfordulhat olyan helyzet, amikor vissza kell vonulni keleten a totális vereség megelőzése érdekében. A veszteségekről szóló hírek a nyugati nyilvánosságnak is szólhatnak, hogy fönntartsák a figyelmet és érzékeltessék, miért van szükség a támogatásra.

Az Egyesült Államok a legnagyobb támogató, ami a fegyvereket és a fölszerelést illeti: szerdán újabb egymilliárd dollárnyi segélyről döntöttek Amerikában. Az utóbbi időben elsősorban tüzérségi fegyvereket, rakétarendszereket küld az USA. A nagyobb országok mellett Szlovákia helikopterekkel és sorozatvetőkkel, Csehország önjáró tüzérségi eszközökkel, harckocsikkal és harcjárművekkel, Görögország kétszáz gyalogsági harcjárművel segít. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.