Egy 2013-ban letelepedési kötvénnyel Magyarországra érkezett kínai férfi, Ma Ven-csün, részt vett egy kínai disszidensek megfélemlítésére irányuló akcióban az ENSZ emberi jogi konferenciáján Genfben – derült ki a Direkt36 és az International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) közös tényfeltárásából. Ma, aki a Budapesten bejegyzett Kínai-Európai Kulturális, Művészeti és Sport Egyesület elnöke, először közös fotót kért a tibeti delegáció vezetőjétől, majd engedély nélkül kezdte fényképezni a csoport tagjait.
Az ENSZ munkatársának közbelépése után Ma törölte a képeket, de később az épület előtt ismét fotókat készített róluk.
Az esetet a Tibeti Igazságügyi Központ munkatársa jelentette az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának, amely vizsgálatot indított. Ma tagadta a megfélemlítési szándékot, és azt állította, hogy félreértés történt. Szakértők szerint azonban az ilyen viselkedés a Kínai Kommunista Párt Egyesült Front nevű hálózatának módszereire utal, amely a külföldi kínai diaszpóra ellenőrzésére és a kritikus hangok elnyomására törekszik. A Direkt36 szerint Magyarországon 26 ilyen kínai egyesület és 56 személy azonosítható, köztük Ma is.
Nyíri Pál, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora szerint a feltűnő fényképezés inkább megfélemlítésre utal, mint információgyűjtésre. „Ha kémkedni akarnának, akkor nem amatőrökkel, és nem ilyen feltűnően csinálnák” – nyilatkozta a lapnak. Az eset rávilágít arra, hogy a letelepedési kötvényprogram révén Magyarországra érkezett személyek közül egyesek részt vehetnek a kínai állam külföldi megfigyelési és befolyásolási tevékenységeiben.