Hongkongban kedden vezették be az új nemzetbiztonsági törvényt, ami máris érezteti hatását a kínai városállamban: beszámolók szerint már nem kölcsönözhető ki a könyvtárakból több, hongkongi demokráciapárti politikus, aktivista által írt politikai témájú, politikatudományi könyv, írja a 444 a Reuters cikke nyomán.
A Reuters azt írja, egyelőre nem tudni pontosan, hány demokráciapárti írás kerül vizsgálat alá, egyes könyveket, mint a fiatal aktivista, Joshua Wongé vagy Tanya Chané már nem lehet kikölcsönözni, de például a Nobel béke-díjas, Liu Xiaobo művei még hazavihetők.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, kedden megszavazta a Hongkongra vonatkozó, széles körű bírálatokat kiváltó nemzetbiztonsági törvényt a kínai Országos Népi Gyűlés állandó bizottsága, július 1-i hatályba lépéssel.
Az előterjesztés miatt hongkongi demokráciapárti aktivisták, illetve egyes külföldi kormányok súlyos aggodalmukat fejezték ki, hangsúlyozva, hogy annak törvénybe iktatása lényegében felszámolná a terület autonómiáját, amelyet Pekingnek az "egy ország, két rendszer" elvének megfelelően ötven éven át szavatolni kellene onnan kezdve, hogy Hongkong 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához. Peking szerint azonban a törvény csak rendzavarók egy kis csoportja ellen irányul, és a szakadár törekvéseket, a felforgató tevékenységet, a terrorizmust hivatott megakadályozni, valamint azt, hogy külföldiek avatkozzanak be Hongkong belügyeibe.
A törvénytervezet bevezetése ellen emelt szót az ENSZ, az Európai Parlament, a G7-es országcsoport, az Egyesült Királyság, valamint Japán is.