JD Vance Grönlandon állomásozó amerikai katonáknak magyarázta, hogy átvennék az ellenőrzést

  • narancs.hu
  • 2025. március 29.

Külpol

Az Egyesült Államok alelnöke azután ment oda, hogy feleségét senki nem akarta fogadni a szigeten.

JD. Vance amerkai alelnök Grönlandon Pituffik nevű bázison amerikai katonák beszélt róla, hogy az Egyesült Államok ellenőrzése alá kéne vonni az egész szigetet – írja a BBC. Az alelnök Dániát is szidta, mivel szerinte nem fordítottak Grönland lakosságára elég forrást, ahogy az biztonsági infrastruktúrára sem, ezért nagyobb biztonságban lennének a grönlandiak, ha ők intéznék a dolgokat.

 
J. D. Vance
Fotó: MTI/EPA pool/Will Oliver
 

Vance úgy tűnik, az egészből továbbra is csak a grönlandiakat hagyná ki a dologból, a nemrég választást is tartott szigeten ugyanis most már a politikai vezetők négypárti koalícióban tették egyértelművé, hogy Gröndland valójában hozzájuk tartozik, és hangsúlyozták önrendelkezési jogukat, illetve az ellenállást az amerikai nyomással szemben.

A politikus egyébként nem ide akart volna eredetileg jönni beszédet tartani, hanem kvázi kampányolt volna az Egyesült Államok számára, de amikor az amerikai kormány képviselői házról házra csengettek be emberekhez azzal, hogy meglátogatná őket az Egyesült Államok alelnökének felesége, mindenhonnan elküldték őket.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.