Az amerikaiak megérkeztek Grönlandra, amit meg akarnak szerezni: „Kurva hideg van”

  • narancs.hu
  • 2025. március 28.

Külpol

J. D. Vance és Mike Waltz is ott van, pedig az új grönlandi kormány még éppen csak megalakult.

Donald Trump a hivatalba lépése óta arról beszél, hogy az Egyesült Államoknak át kell vennie az irányítást Grönland felett, noha a grönlandiak nagy többsége szívesebben tartozik Dániához. Donald Trump a kongresszusi beszédében is arról beszélt, hogy „így vagy úgy”, de megszerzik a szigetet, amely geostratégiailag fontos helyen fekszik, és az északi-tengeri hajózási útvonalak miatt Kína, Oroszország és Európa számára is nélkülözhetetlen. Arról, hogy mi Grönland jelentősége, korábban írtunk.

Az új grönlandi kormány a március eleji népszavazások után épp a mai nap alakult meg a jobbközép Demokraták vezetésével. Az új miniszterelnök, Jens-Frederik Nielsen gyorsan meg is jegyezte a riportereknek, hogy Dánia a legszorosabb partnerük, és tiszteletlennek nevezte, hogy J.D. Vance csupán pár órával utána intézi a látogatását, hogy a kormány megalakult.

A dán parlamentben komoly az aggodalom, hogy az Egyesült Államok Grönland annektálására készül. Rasmus Jarlov, a védelmi bizottság elnöke arról beszélt: „Nem adhatunk át 57 ezer állampolgárunkat, hogy akaratuk ellenére amerikaiakká váljanak.”

Helyi idő szerint délután negyed háromkor J.D. Vance kiszállt a repülőgépből. A riportereknek be is számolt, mit tervez a látogatással: „Ahogy már hallották, a Trump-kormányzat érdeklődik Grönland iránt, ezért erről is fogunk egy kicsit beszélni a média képviselőivel. A Trump-kormányzat valóban érdekelt az északi-sarkvidéki biztonságban. Ez egy fontos kérdés, és az elkövetkező évtizedekben csak még nagyobb jelentőséget fog kapni” – mondta.

De az amerikai alelnök, akit most a grönlandiak inkább hódítónak vagy ellenségnek látnak, azt is mondta: „Kurva hideg van.” Ez amúgy igaz: jelenleg éppen –19 Celsius fok.

J. D. Vance a Pituffik Űrbázison, egy amerikai támaszponton találkozott a Grönlandon állomásozó amerikai katonai vezetőkkel. A BBC híradása szerint bírálta Dániát, mert nem védi elég jól a szigetet, és figyelmeztetett, hogy Kína és Oroszország számára túl fontos lett Grönland, amit az európai szövetségesek is tétlenül néznek. 

„Üzenetünk Dániának egyszerű: nem végeztetek jó munkát Grönland népe érdekében. Ezért olyan Trump politikája, amilyen.”

Donald Trump közben a Fehér Házban nyilatkozott a sajtónak, és leszögezte, hogy meg fogják szerezni a szigetet. „Azt hiszem, az Európai Unió érti, de ha nem, akkor majd elmagyarázzuk nekik. Birtokolnunk kell Grönlandot. Ez nem egy olyan kérdés, hogy »szerintem megvagyunk nélküle«. Nem, nem vagyunk.”

Végül J.D. Vance távozott, és nem sok újat mondott

Az alelnök Trump szavaira reagálva kijelentette: „tiszteletben tartjuk a grönlandiak önrendelkezését.” Amikor arról kérdezték, hogy az Egyesült Államok kidolgozott-e egy katonai tervet a terület megszerzésére, azt válaszolta, hogy szerinte a grönlandiak maguk fognak elszakadni Dániától, és ezt követően tárgyalásokra kerül majd sor az USA-val a jövőjükről. „Nem gondoljuk, hogy valaha is szükség lenne katonai erő alkalmazására” – tette hozzá.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.