Kulturális hírek

  • 2003. január 23.

Külpol

Ugyanitt június 20-ig minden hónap harmadik péntekén, 18 órakorn GRAZ 03 A képen látható építmény a Mura folyón lebeg Grazban, s a január 11-én kezdődött eseménysorozat legnagyobb látványosságainak egyike: 2003-ban Graz Európa kulturális fővárosa, az amerikai Vito Acconci által tervezett mesterséges sziget pedig egy színház és egy játszótér mellett márciustól egy kávéháznak is helyet ad. Felsorolhatatlan, mi mindent kínál zenében, színházban, képzőművészetben stb.
Graz (részletes info: www.graz03.at), ahol nemcsak a reptér külső üvegfalát borítja a kulturális főváros jelleg iránti figyelmet felkeltő, színes minta, hanem a "878-art taxi" számon olyan Mercedest is rendelhetünk, melynek hátsó ülésén videoművészek alkotásait nézhetjük út közben. A friss kiállítások közül az iraki helyzet miatt különösen aktuális a Neue Galerie-ben látható M_ARS - Art and War. Februárban több helyszínen rendeznek hangversenyeket Az orosz muzsika háromszáz éve cím alatt, aminek apropóját az adja, hogy Nagy Péter 1703-ban kezdte építeni Szentpétervár erődítményét és kikötőjét, s az évfordulóját ünneplő orosz város lesz a házigazdája októberben az európai kulturális hónapnak.

n FILMSZEMLE Jancsó Miklós Kelj fel, komám, ne aludjál! című, versenyen kívül látható művével indul január 28-án a 34. Magyar Filmszemle, melynek vetítései a Millenáris Parkban, a Mammutban és az Urániában lesznek. A nagyjátékfilmes verseny résztvevői: András Ferenc: A Szent Lőrinc folyó lazacai, Bereczki Csaba: Bolondok éneke, Dyga Zsombor: Tesó, Fazekas Csaba: Boldog születésnapot!, Fliegauf Benedek: Rengeteg, Fonyó Gergely: Na végre, itt a nyár!, Gothár Péter: Magyar szépség, Grunwalsky Ferenc: Táncalak, Hajdú Szabolcs: Tamara, Kardos Sándor-Szabó Illés: Telitalálat, Kálmánczhelyi Zoltán-Végh Zsolt: Libiomfi, Meskó Zsolt: Szent Iván napja, Novák Emil: Sobri, Pacskovszky József: A boldogság színe, Sas Tamás: Szerelemtől sújtva, Schilling Árpád-Török Ferenc-Bodó Viktor-Pálfi György-Mundruczó Kornél: Jött egy busz, Szilágyi Andor: A rózsa énekei, Szomjas György: Vagabond, Tóth Tamás: Rinaldó. Versenyen kívül játsszák többek között Bereményi Géza Hídemberét, Káel Csaba Bánk bánját és Makk Károly Egy hét Pesten és Budán című filmjét. Az előzsűri döntése alapján a kísérleti-kisjátékfilmes kategóriában 21, a dokumentum/ismeretterjesztő kategóriában 37 film versenyezhet.

Fliegauf és Szomjas munkáját meghívták a február 6-án kezdődő Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Fórum, illetve Panoráma szekciójába - a Berlinale versenyprogramja január 28-án válik véglegessé, erről bővebben a jövő héten.

n HARRY POTTER: JÖN AZ 5. J. K. Rowling kiadója bejelentette: az angolszász országok könyvesboltjaiban június 21-én jelenik meg a Harry Potter and the Order of the Phoenix (H. P. és a Főnix rendje). Az internetes könyvkereskedések ezután egy nap alatt annyi előzetes megrendelést vettek fel a sorozat ötödik kötetére, hogy az a bestsellerlista élére ugrott. Az Animus Kiadó vezetője, Balázs István a Narancsnak elmondta: csak az angol kiadás megjelenése után kapják kézhez az előzőeknél terjedelmesebb szöveget, s az angol megjelenés után legkésőbb fél évvel szeretnék a boltokba juttatni a varázslótanonc új kalandjait az eddigieket is fordító, IBBY-díjas Tóth Tamás Boldizsár magyarításában.

n AMERIKAI ZENEDÍJ Négy kategóriában lett első Eminem az American Music Awards díjkiosztó gálaestjén (ahol egyébként személyesen nem tette tiszteletét): mind a pop-rock, mind a soul-rhythm & blues kategória legjobb albuma a The Eminem Show lett, ő maga pedig e két kategória legjobb férfi előadója. Előbbiben Sheryl Crow, utóbbiban Mary J. Blige lett a legjobb női előadó, a Creed, illetve az OutKast a legjobb együttes. Mindkét kategória legjobb újoncának a képünkön látható Ashantit választották: a 22 éves énekesnő Ashanti című debütáló albuma 3,1 millió példányban kelt el. Az American Music Awards nyerteseit egy kb. 20 ezer lemezvásárló által kitöltött kérdőív adatai alapján hirdetik ki.

n GOLDEN GLOBE A Hollywoodban dolgozó külföldi tudósítók 60. alkalommal ítélték oda a Golden Globe-díjakat. Az Oscar-előrejelzésnek is tartott szavazáson két, női főszerepekben erős alkotás vitte a prímet: a drámai kategóriát a Stephen Daldry által rendezett The Hours, a zenés film/vígjáték kategóriát a Rob Marshall rendezte Chicago, a legjobb női alakítások díját pedig a bennük főszereplő Nicole Kidman, illetve Renee Zellweger nyerte. Előbbi Virginia Woolf írónő szerepét alakítja Julianne Moore, Miranda Richardson és (a Spike Jonze rendezte Adaptation révén a legjobb epizodista díját elnyerő) Meryl Streep társaságában, utóbbi a kabarésztárnak készülő gyilkos Roxy Hart szerepében hódít Catherine Zeta-Jones, Queen Latifah, valamint a férfiak között a legjobb zenés alakítást nyújtó Richard Gere mellett. A legjobb drámai férfifőszerepet Jack Nicholson formálta meg az Alexander Payne rendezte About Schmidtben.

n MÛHELYEK A MÛCSARNOKBAN Június 12-ig kéthetenként, csütörtökön, 17-19 óráig kreatív foglalkozásokat tartanak felnőtteknek művész tanárok vezetésével a Műcsarnokban: a képzőművészeti alkotások elemzését és létrehozását magukban foglaló órákra 5000 forintért bérlet, 1200-ért alkalmi jegy váltható.Irodalom és pszichoanalízis címmel tart műhelybeszélgetés-sorozatot a Ferenczi Sándor Egyesület és a József Attila Társaság: az előadók között szerepel Bókay Antal, Szőke György, Tverdota György, Dede Éva, Borgos Anna és Nemes Lívia.

n A NYERS HOLLANDIÁBAN A Magyar Rádió delegáltjaként lépett fel az Eurosonic Fesztiválon, a hollandiai Groningenben a Nyers. A Noorderslag Weekend keretében rendezett fesztivál két napján több mint 120 feltörekvő európai zenekar és előadó szerepelt.

n DRESCH PÁRIZSBAN Két telt házas koncertet adott a párizsi New Morning dzsesszklubban Dresch Mihály együttese és Archie Shepp: első közös albumuk, a Hungarian Bebop számait mutatták be.

n A FESZTIVÁLZENEKAR AMERIKÁBAN Kéthetes turnéja során a New York-i Carnegie Hallban és a washingtoni Kennedy Centerben lépett fel a Budapesti Fesztiválzenekar, mely idén 300 millió forint támogatást kap a kulturális tárca költségvetéséből; Körner Tamás BFZ-igazgató szerint ez "áttörés". Eközben a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetsége és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete közleményben tiltakozott a BFZ-t vezető Fischer Iván New York Timesban megjelent nyilatkozatának a Kocsis Zoltán vezette Nemzeti Filharmonikus Zenekart, illetve a nonprofit alapítványi formában működő több hazai zenekart érintő része miatt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.