Lemondott a teljes moldáv alkotmánybíróság, miután nem sikerült megpuccsolniuk az új kormányt

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. június 26.

Külpol

A bírák korábbi döntése komoly alkotmányos válságot okozott.

Szerdán lemondott a moldovai alkotmánybíróság teljes testülete a botrányt kiváltó közelmúltbeli döntései miatt, amelyek belpolitikai válságot robbantottak ki az országban.

"Az Alkotmánybíróság teljes bírói testülete lemondott 2019. június 26-án. Veaceslav Zaporojan bíró kapott megbízást az adminisztratív ügyek vitelére a testület új elnökének megválasztásáig" - olvasható az alkotmánybíróság sajtóosztályának közleményében.

A bírói testület lemondása a belpolitikai válságot kirobbantó botrányos döntéseinek következménye. A hat bíró lemondását Igor Dodon államfő és Maia Sandu miniszterelnök követelte, akik azzal vádolták őket, hogy kiszolgálják az államhatalmat korábban ellenőrző Vladimir Plahotniuc oligarchát, a Moldovai Demokrata Párt (MDP) volt elnökét, aki azóta elmenekült az országból.

A moldovai belpolitikai válság június 8-án kezdődött, amikor az államfőt támogató Szocialista Párt megállapodott az Acum (Most) tömörüléssel, hogy közösen kormányt alakítanak, és fellépnek a "hatalmat bitorló" MDP ellen. Ezután a demokrata pártiak az alkotmánybírósághoz fordultak, amely illegitimnek nyilvánította az új kormányt, és felszólította az államfőt, hogy oszlassa fel a parlamentet. Miután az Európai Unió, Oroszország, az Egyesült Államok és még egy sor ország is elismerte a Sandu-kormányt, az alkotmánybírák visszavonták döntésüket.

(Nyitóképünkön Maria Sandu újonnan megválasztott miniszterelnök és Andrei nastase belügyminiszter, MTI/EPA - Dumitru Doru)

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.