Négy izraeli katonanőt engedett el a Hamász

  • Narancs.hu/MTI
  • 2025. január 25.

Külpol

477 nap után szabadultak. 

Az iszlamista Hamász terrorszervezet szombaton szabadon engedett négy, 19-20 éves izraeli katonanőt, akiket 2023. október 7-én a Nahal Óz nevű övezet melletti katonai támaszpontról hurcoltak el.  A Hamász erődemonstrációt rendezett Gáza város Palesztina terén egyenruhába öltözött, maszkos fegyveresek tömegével, mielőtt átadta volna az izraeli nőket a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek.

A 477 nap után szabaduló, saját lábukon érkező katonanőket a vöröskereszttől az izraeli hadsereg (IDF) katonái veszik át, és a határhoz közeli Reim katonai támaszpontra viszik. Elsőként szüleikkel találkoznak, majd helikopterrel az ország közepén fekvő Beilinszon kórházba szállítják őket többnapos kivizsgálásra.

A terrortámadásban hét megfigyelő-katonát hurcoltak Gázába a Nahal Óz támaszpontról. Egyiküket, Ori Magidist néhány hét elteltével kiszabadították az IDF katonái. Noa Marcianót megölték, holttestét később az IDF kivitte Gázából. Naama Levy, Daniela Gilboa, Karina Ariev és Liri Elbag szombaton kiszabadult, Agam Bergert pedig várhatóan a jövő héten adják át Izraelnek, újabb három tússzal. A Gázai övezet kerítésén elhelyezett videokamerák felvételeit figyelő katonanők a Hamász terrortámadása előtt számos alkalommal figyelmeztették feletteseiket gyanús jelekre, hiába.

Az izraeli katonanőkért fejenként ötven palesztin rabot enged szabadon Izrael a börtönökből. A kétszáz fogoly közül százhúsz életfogytiglani büntetését töltötte, sokan közülük gyilkos terrormerényletekért. Hetven egykori rabnak el kell hagynia Izraelt és a palesztin területeket, őket külföldön engedik szabadon. A négy katonanő elengedését minden izraeli tévécsatorna élő adásban közvetítette. A Gázai iszlamista terrorszervezetek jelenleg kilencven túszt őriznek az övezetben; egy részük valószínűleg már nem él.

A Times élőben tudósított a helyszínről: 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.