Magyarország akadályozni fogja az Európai Unió Oroszország elleni szankcióinak megújítását, mivel Orbán Viktor miniszterelnök azt követeli, hogy Ukrajna állítsa helyre az orosz gáz tranzitját Európa felé – írja a Politico. Orbán kijelentette, hogy Magyarországot aránytalanul érintik a szankciók gazdasági hatásai, ezért határozottabb fellépést sürgetett az ügyben.
A szankciók hathavonta esedékes megújításához mind a 27 uniós tagállam jóváhagyása szükséges. Ez a követelmény lehetővé teszi Magyarország számára, hogy vétójogával nyomást gyakoroljon a többi tagállamra. Korábban mi is írtunk róla, hogy Orbán azt javasolta az uniós vezetőknek, várják meg Trump beiktatását. A vita középpontjában az áll, hogy az Ukrajna által 2022-ben lezárt tranzitvezetékek továbbra sem működnek, ami Magyarország szerint sérti az európai energiabiztonságot. Orbán a Kossuth rádióban kijelentette, hogy Magyarország nem hajlandó aránytalanul megfizetni az uniós szankciók árát. Közösségi oldalán is merészen nyilatkozott: „Brüsszelben most napirenden van a szankciók meghosszabbításának a kérdése, és én behúztam a kéziféket. Az nem lehet, hogy Magyarországgal fizettetik meg ilyen arányban a szankciók árát. Mindeközben az ukránok beletüsszentenek a nullás lisztbe, és kibabrálnak a magyarokkal még az energia terén is, hiszen nem engedik, hogy átjöjjön a gáz Oroszországból Magyarországra.”
A magyar kormány szerint a gázvezetékek megnyitása csökkentené az energiaárakat, ami különösen fontos a jelenlegi gazdasági helyzetben. A lap emlékeztet arra is, hogy Magyarország az EU többi tagállamánál szorosabb kapcsolatokat ápol Moszkvával, különösen az energiaügyi együttműködés terén.
Diplomáciai források szerint Magyarország valószínűleg végül enged a nyomásnak, és jóváhagyja a szankciókat, de előtte megpróbál politikai és gazdasági előnyöket kiharcolni. A vita rámutat az EU-n belüli megosztottságra, amely az Oroszország elleni egységes fellépést hátráltatja. Ez a helyzet újabb fejtörést okoz az uniós döntéshozóknak, akik továbbra is igyekeznek fenntartani az Ukrajna melletti szolidaritást és az Oroszország elleni gazdasági nyomást, miközben figyelembe kell venniük a tagállamok eltérő érdekeit és politikai szándékait.