Trump: Oroszországnak akarnia kell a megállapodást

  • narancs.hu
  • 2025. január 24.

Külpol

Volt botrányos kijelentése is az újonnan beiktatott elnöknek Ukrajnával kapcsolatban.

Donald Trump újabb elnöki rendeleteinek aláírása közben újságírók kérdéseire válaszolva kijelentette, hogy akár azonnal is találkozna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. „Azt gondolom, hogy Oroszországnak akarnia kell, hogy megállapodjon, és talán akarnak is egyezséget kötni. Abból, amit hallok, azt gondolom, hogy Putyin szeretne látni engem. Amilyen hamar csak tudunk találkozunk. Én azonnal találkoznék” – fogalmazott, és hozzátette, hogy „minden egyes nap, amikor nem jön létre a találkozó, további katonák halnak meg a harcmezőn”. Azt is megállapította, hogy mindkét oldal nagyon sok katonát veszített, de Oroszország többet.

Szintén kérdésre válaszolva az elnök úgy vélte, hogy az ukrajnai háború lezárására Kínának is hatása lehet, mert Hszi Csin-ping elnöknek van hatalma Oroszország felett.

Oroszország hozzáállása is megváltozott a beiktatás óta. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov pénteken kijelentette, hogy Oroszország mielőbb szeretné folytatni a kölcsönös fegyverzetellenőrzésről szóló tárgyalásokat az Egyesült Államokkal. Hangsúlyozta, hogy az ilyen tárgyalások „az egész világ és mindkét nemzet érdekét szolgálják”, és most az amerikai félen a sor. Peszkov közben azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy aláásta a kölcsönös fegyverzetellenőrzés jogi kereteit. (A fegyverzetellenőrzési egyezmények körüli feszültségek Putyin 2022 eleji ukrajnai inváziója után fokozódtak. Putyin 2023 februárjában bejelentette, hogy Moszkva felfüggeszti a részvételét az Új START szerződésben, amely az Egyesült Államok és Oroszország közötti utolsó megmaradt nukleáris fegyverzetkorlátozási egyezmény. Ezek a fejlemények azt jelzik, hogy Moszkva hangulata változóban van Donald Trump amerikai elnök beiktatását követően - jegyzi meg a Politico.

Egy másik, csütörtök este a Fox News-on sugárzott interjúban Trump arról beszélt: „Zelenszkij egy sokkal nagyobb erő ellen vette fel a harcot, [Oroszország} sokkal nagyobb, sokkal erősebb. Nem kellett volna ezt tennie, mert alkut köthettünk volna.” Még azt is kijelentette: „Olyan könnyen megköthettem volna ezt az alkut, de Zelenszkij úgy döntött, hogy harcolni akar.” A Fehér Ház nem részletezte, mire gondolt Trump, amikor azt állította, Ukrajnának nem kellett volna védekeznie.

Trump szintén csütörtökön, a Davosi Világgazdasági Fórum vitájához is hozzászólt videókapcsolaton keresztül, amelyben részben az ukrajnai háborúval kapcsolatban hibáztatta az OPEC+ tagokat, a kőolaj-kitermelő országok kibővített, Oroszországot is magába foglaló csoportját amiatt, hogy az elmúlt három évben, az ukrajnai háború legnagyobb részében is magasan tartották a kőolaj világpiaci árát, ami gazdasági motorként táplálta az orosz gazdaságot. Hozzátette, hogy

„ha az árak csökkennének, akkor az azonnal a háború végéhez vezetne”,

és azt is megjegyezte, hogy az OPEC+ „bizonyos mértékben nagyon is felelős azért, ami történik.”

Már röviddel beiktatása után újabb szankciókkal fenyegette az orosz elnököt Trump. Hamarosan kinevezendő pénzügyminisztere, Scott Bessent pedig a meghallgatásán kijelentette, hogy „ha Trump elnök az ukrajnai háború befejezését kéri, ahogy a stratégiájában szerepel, akkor elköteleződtem a szankciók fokozásával kapcsolatban, főleg az orosz olajkitermelés ellen, ami tárgyalóasztalhoz kényszerítené az Orosz Föderációt.” A Politico már arról ír, hogy Orbán Viktor emberei, akik eddig vétóval fenyegettek az EU-t az újabb orosz szankciókkal kapcsolatban, feltűnően visszahőköltek, miután Trump keményebb fellépését látják.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.