„Túlzás, hogy kimenekítettek” – megszólalt a Nigerben rekedt magyar férfi

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 4.

Külpol

Szerinte túlzás Szijjártó szóhasználata, miszerint „kimenekítették”, ugyanis a veszély nem volt érezhető. 

Egy bolgár turistacsoport tagjaként egy vidéki kulturális programból indult a főváros, Niamey felé az a magyar férfi, aki a katonai puccs kirobbanása után a külügyminisztérium segítségével jutott haza. Az rtl.hu beszámolója szerint ekkor tudta meg, hogy lezárták a repülőteret, később az internetről értesült arról, hogy puccs történt az országban, vagyis hogy Mohamed Bazoum elnököt fogva tartja az elnöki gárda. 

Ezt követően még két napig a fővárosban maradt. A turistacsoportnak a konzuli szolgálat jelezte, hogy az olasz hadsereg segítségével tudják elhagyni Nigert. Szijjártó Péter külügyminiszter azt mondta, „kimenekítették” az országból a magyar férfit, de ez az érintett szerint túlzás, ugyanis a hétköznapokban nem volt érezhető a veszély. 

„A magyar konzuli szolgálat ugyanakkor rengeteget segített a hazautazásban. Csulák Péter, a térségért felelős tripoli konzul végig tartotta velem a kapcsolatot, sőt, ő vette fel a hazautazók listájára a bolgár útitársakat is, az ő konzuljuk ugyanis szinte semmit sem tett”

– fogalmazott.

A férfi katonai géppel utazott egy Rómához közeli reptérre, ahol a helyi magyar konzuli szolgálat képviselője várta. Innen repült Bécsbe, ahonnan busszal jutott el Budapestre. A pluszköltségeket (szállás, bécsi repülőjegy és budapesti buszjegy) neki kellett álnia. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.

„Ők nem láthatatlanok”

A Pirkadatig című krimiért 2023-ban elnyerte a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medvét. Transz színésznőként aktívan kiáll a transz emberek jogaiért és láthatóságáért – minderről és persze Tom Tykwer új filmjéről, A fényről is kérdeztük őt, amelynek mellékszereplőjeként a Szemrevaló Filmfesztiválra érkezett Budapestre.