Vajon azért örül ennyire Angela Merkel, mert már a zsebében érzi a győzelmet?

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 15.

Külpol

Mi más magyarázat lenne?

Friedemann Vogel lőtte az alábbi képet Angela Merkelről, aki láthatólag elég jó hangulatban volt, miután megnyitotta a 67. Frankfurti Nemzetközi Autószalont. Simán lehet, hogy a kancellár csak valamelyik német járgány láttán került ilyen remek hangulatba, de mi inkább arra tippelnénk, hogy Merkel már sejti: a szeptember 24-én esedékes szövetségi választásokon vélhetőleg győzelmet arat. A felmérések szerint ugyanis Merkel pártja, a CDU jelenleg 38-on százalékon áll, míg a szociáldemokrata Martin Schulz vezette SPD 24-en. Schulz egyébként idén tavasszal tudott feljönni Merkel nyakára, a lendület azonban nem folytatódott, így vélhetőleg Merkel negyedik ciklusát kezdheti majd meg kancellárként idén ősszel.

A nevető kancellár

A nevető kancellár

Fotó: MTI/EPA/Friedemann Vogel

Figyelmébe ajánljuk

Minden nap egy forradalom

A történelem nem ismétli magát, hanem rímel. Paul Thomas Anderson egy szinte anakronisztikusan posztmodern filmet rendezett; bár felismerjük őrült jelenünket, láz­álomszerűen mosódik össze a hatvanas évek baloldali radikalizmusa a nyolcvanas évek erjedt reaganizmusával és a kortárs trumpista fasisztoid giccsel.

Japán teaköltemény

A 19. század derekán, miután a Perry-expedíció négy, amerikai lobogókkal díszített „fekete hajója” megérkezett Japánba, a szigetország kénytelen volt feladni több évszázados elszigeteltségét, és ezzel együtt a kultúrája is nagyot változott.

Maximál minimál

A nyolcvannyolc éves Philip Glass életműve változatos: írt operákat, szimfóniákat, kísérleti darabokat, izgalmas kollaborációkban vett részt más műfajok képviselőivel, és népszerű filmzenéi (Kundun; Az órák; Egy botrány részletei) révén szélesebb körben is ismerik a nevét. Hipnotikus minimalista zenéje tömegeket ért el, ami ritkaság kortárs zeneszerzők esetében.

Egy józan hang

Romsics Ignác saját kétkötetes önéletírása (Hetven év. Egotörténelem 1951–2021, Helikon Kiadó) után most egy új – és az előszó állítása szerint utolsó – vaskos kötetében ismét kedves témája, a historiográfia felé fordult, és megírta az egykori sztártörténész, 1956-os elítélt, végül MTA-elnök Kosáry Domokos egész 20. századon átívelő élettörténetét.